platformy
témy
vek

V “This War of Mine” zažijete hrôzy občianskej vojny

Existuje veľké množstvo hier, ktoré glorifikujú násilie a vojnu vykresľujú ako niečo “cool”. Tento nezdravý trend zvrátila úspešná hra This War of Mine, ktorá stiera hranice medzi umením a interaktívnou zábavou.

This War of Mine nie je hra, ktorá bude vaše deti v pravom slova zmysle “baviť”. Rozpráva príbeh skupiny občanov, ktorí uviazli v obliehanom meste, počas občianskej vojny. Je tiež voľne inšpirovaná udalosťami v bývalej Juhoslávii. Hlavný hrdinovia denne bojujú o život a po nociach hľadajú jedlo a materiál, ktorým sa snažia vylepšiť si svoj chatrný úkryt.  

2014-11-25_00006-100534674-orig

V skupinke utečencov sú rozličné povahy, odvážny hasič, rýchly futbalista alebo premýšľavá reportérka. Počas vojny ich životy stratili zmysel a jediné, čo im teraz ostáva, je snaha o prežitie. Každý z nich má svoj vnútorný svet, o ktorom si píše do denníka a nie je to veru pekné čítanie. Vývojári hry si spravili rozsiahly literárny výskum – príbehy, aj reč ktorou sú písané, sú nanajvýš autentické a hráčom sprostredkujú surový obraz toho, čo znamená žiť bez základných ľudských práv.

Nie všetci zapojení do vojny sú vojaci

Súčasťou herných princípov je aj sofistikovaný mechanizmus morálky postáv. Môže sa stať, že jedlo niekedy budete musieť ukradnúť. Nedajbože pri tom niekoho zraníte, či dokonca zabijete. Vaše postavy sa s násilím vôbec nemusia vedieť vyrovnať. Narozdiel od akčných hier, kde je život jednotlivca banalizovaný na jeden headshot, tu postavy uvažujú o svojom konaní a môžu upadnúť do depresie, z ktorej sa už nepozbierajú. This War of Mine je jedna z mála hier, kde máte po strete so smrťou slzy naozaj na krajíčku.

this-war-of-mine-92746-6984064

Opakom týchto situácií sú však tie, kedy máte príležitosť pomôcť. Keď za vami cez deň prídu dve malé deti, že ich mama ochorela a potrebujú pre ňu lieky. Môžete im dať zo svojich skromných zásob, ale ohrozíte tým seba. A ak im aj pomôžete, odmenou vám nebude nejaká neskoršia odmena, ako by bolo pravidlom v iných hrách. This War of Mine sa snaží simulovať reálny život, preto sa budete musieť uspokojiť iba s dobrým pocitom a neistotou toho, ako to celé vlastne dopadlo.

maxresdefault

This War of Mine je hra, ale aj plnohodnotné umelecké dielo. Je veľmi ťažké ju prejsť a pravdepodobne predtým, než sa vám to podarí, viac krát zomriete. Je dôležité, aby si ju deti zahrali a uvedomili si jej hlavný odkaz: Vojny sú tá najstrašnejšia vec na svete a zažiť ich úplne stačí aj v počítačovej hre.

Vĺčatá spracovali aj exkluzívny rozhovor s tvorcami hry This War of Mine.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.