Vĺčatá špeciál: Aké spoločenské hry odporúčame? Druhá časť

Strategické rozmýšľanie, počítanie pravdepodobnosti či dejepis – to všetko nás môžu naučiť spoločenské hry. Stačí len vedieť, po ktorých siahnuť. Tu je náš výber.

Toto je druhý diel nášho špeciálu o spoločenských hrách, jeho prvú časť si môžete prečítať v odkaze.

 

tim04_layout

Timeline

Vedeli ste, že život Kleopatry je na časovej osy bližšie k iPodu ako k stavbe prvých pyramíd? Tieto ale aj ďalšie informácie dodávajú suchopárnemu učeniu historických míľnikov kontext jedinečný len pre hru Timeline. Hráči začínajú s časovou osou, na ktorej je umiestená udalosť. Napríklad veľký požiar Londýna v roku 1666. V rukách držia kartičky a snažia sa ich uložiť v správnom poradí na časovú os. Bol automobil vynájdený pred rokom 1666 alebo po ňom? Pri každej správnej odpovedi sa časová os rozšíri o nový míľnik a zvyšuje tak počet možností. Druhý hráč by teda musel premýšľať: Pred požiarom v Londýne? Medzi Požiarom a vynálezom auta? Alebo po vynáleze auta? Hra niekedy ponúka dodatočné indície pomocou kresieb na kartách – “Stalo sa toto v 13. storočí, ak sú ľudia na kartičke oblečení moderne?”.

Timeline nielenže sprostredkuje deťom náučné informácie z histórie, ale núti premýšľať aj nad ich kontextom.

Obchod Ihrysko

playinghanabi

Hanabi

Na prvý pohľad vyzerá Hanabi ako obyčajná hra v ktorej ukladáte karty do “postupiek” podľa čísel a farieb na kôpky. Avšak líši sa v dvoch aspektoch:

  1. kooperujete v nej so spoluhráčmi
  2. karty držíte v ruke smerom k svojim spoluhráčom, teda tak, aby ste netušili, aké čísla a farby to vlastne držíte

Táto hra vyžaduje veľkú sústredenosť a váženie slov. Len v určitých prípadoch môžete napovedať vašim spoluhráčom čo vlastne vidíte v ich rukách a rovnako obmedzené informácie máte o svojich kartách. Prehlbuje sa tak spolupráca a na základe uhlov pohľadu aj “empatia”. Ide o vskutku originálny koncept a pri úspešnom skladaní postupky sa zapotíte.

Android (neoficiálna verzia)Obchod Ihrysko 

roborallygame21

Robo Rally

V tejto hre programujete robotov. A naozaj – ide o pomôcku, na ktorej je možné pochopiť základný princíp ukladania jednoduchých pokynov pre počítače. Tými sú napríklad “vpred o dva kroky”, “zatoč do ľava” či “zacúvaj o jeden krok”.  Tieto kroky sa po nahraní následne spustia a robot vykoná svoj pohyb. Problém nastáva, ak sa popri tom stretne s pohyblivým pásom, rôznymi rotujúcimi prekážkami alebo nebodaj ďalšími robotmi na hernom pláne. Rozvíja sa tak predvídavosť, priestorové videnie a programovacia logika.

Online demoverzia, Obchod Ihrysko

agricola-player-area-sheep-pigs

Agricola

Byť farmárom v 17. storočí nebola sranda. Presvedčí vás o tom táto zložitá hra, ktorú si užije každý milovník manažmentu zdrojov. Čas do žatvy je neúprosný a je dôležité rozvrhnúť si svoje kroky tak, aby bolo žito zasiate načas, v ohrade dosť miesta na zvieratá a rodina zásobená jedlom. Plánovanie, odhadovanie rizika a správnych rozhodnutí, to všetko spolu s prekrásne animovaným herným plánom, kartičkami a žetónikmi (aj v digitálnej verzii je naozaj pekná).

Android (verzia pre dvoch hráčov)iOS, Obchod Ihrysko

Poznámka: Podobná, menej zložitá hra v ktorej sa počíta pravdepodobnosť:

Doba kamenná

Android (neoficiálna verzia), iOS, Obchod Ihrysko

5529

Velbloudí dostihy

Táto spoločenská hra má od klasických “dostihov” ďaleko. Hráči sa tu nepredbiehajú na ploche v tom, kto dobehne do cieľa ako prvý. Iba nečinne prizerajú a stávkujú na to, ako náhodný mechanizmus postupne posunie všetky ťavy o ďalší krok. Hráči však majú k dispozícii informácie o tom, ktoré ťavy sa už nepohnú a ktoré svoj krok ešte len urobia. Kalkulujú preto s transparentným mechanizmom náhody a precvičujú si odhad pravdepodobnosti. Nad to všetko musia odhadnúť aj budúce konanie svojich súperov.

Android, iOS, Obchod Ihrysko

image003

Pandemic

V tejto kooperatívnej hre budú hráči spoločne zbierať vzorky a vynachádzať liek proti pandemickej chorobe. Zároveň si budú musieť dať pozor aj na zvyšujúci sa počet nakazených miest, a neustále na mape “hasiť” rozširujúcu sa chorobu. Viac o hre v našej recenzii.

AndroidiOS, Obchod Ihrysko

Poznámka: Autorovi vyšla aj hra Záchranári, s podobným princípom no inou témou. Je v nej zakomponovaná kooperácia, riešenie krízových situácií a rýchla zmena plánov. Do Vianoc sa to asi nestihne, ale existuje informácia o tom, že bude na mobilných zariadeniach už čoskoro.

Obchod Ihrysko

 

carcriverlayout

Carcassonne

Jedna z najznámejších moderných spoločenských hier. Úlohou hráčov je z náhodne vylosovaných dielikov postupne skladať krajinu a strategicky ju obsadzovať svojimi figúrkami. Neexistuje tu spôsob ako priamo zaútočiť na svojich súperov, iba ich blokovať a okrádať o dobré príležitosti. Hra spája dostatok náhody a stratégie na to, aby sa zapáčila mladším deťom a zabavila aj náročnejších dospelých.

Android, iOS, Obchod Ihrysko

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.