Výber počítačových hier pre rodičov – 2. časť

V druhej časti nášho článku pokračujeme vo výbere hier, ktoré sú vhodné aj pre vás – rodičov.

 

maxresdefaultjj

The Novelist

The Novelist je hra o spisovateľovi Danovi Kaplanovi a jeho rodine. Dan sa rozhodol zobrať rodinu na dovolenku, jednak preto, aby zlepšil rodinné vzťahy, ale aj aby prekonal svoj spisovateľský blok a dopísal knihu.

Každá postava v hre má inú motiváciu a cieľ, napríklad Danov agent chce, aby Dan konečne dopísal sľúbenú knihu, Danova manželka Linda chce zachrániť ich manželstvo a ich syn túži po pozornosti svojich rodičov.

V hre sa pohybujete okolo rodiny Kaplanových, dozvedáte sa o nich z ich denníkov, listov či obrázkov a dokonca v niektorých momentoch môžete čítať ich myšlienky. Vašou úlohou je nepriamo ovplyvňovať členov rodiny tak, že pozmeníte osud jedného alebo viacerých z nich. Je len na vás, ako do ich života zasiahnete.

K dispozícii pre: Windows, OS X, Linux

 

80-days-poster-promo

80 Days

Ak ste si názov hry spojili s názvom knihy Julesa Verna Cesta okolo sveta za 80 dní, trafili ste do čierneho. V tejto hre sa ocitnete v koži komorníka Passepartouta, ktorý sprevádza svojho pána Fogga na ceste okolo sveta. Teda, nie sprevádza, ale celú cestu manažuje, od výberu trasy cez konverzácie s rôznorodými charaktermi a zisťovanie informácií až po zháňanie financií a kšeftovanie s cennými predmetmi.

Možno to znie zložito, ale hra je šikovne spracovaná formou Passepartoutovho cestovateľského zápisníka. Má teda viac-menej podobu starých textových hier, pričom vy sa musíte len v kľúčových momentoch rozhodnúť, ako budete ďalej pokračovať a vybrať si z niekoľkých možností.

80 Days je hra zameraná na čítanie a pochopenie textu, preto je výbornou voľbou pre vášnivých čitateľov, ale aj nadšencov cestovania. Svet postavený na základe textu Julesa Verna je mierne upravený, do detailov premyslený a doplnený o mnohé steam-punkové vynálezy, takže má čo ponúknuť aj tým, ktorí knihu dôverne poznajú.

K dispozícii pre: Windows, OS X, iOS, Android

 

maxresdefault (1)

Keep Talking and Nobody Explodes

Keep Talking and Nobody Explodes je zábavná hra pre viacerých hráčov, ktorá prekračuje hranice digitálneho sveta. Jeden hráč sa pozerá na obrazovku a je vhodený do prekérnej situácie – musí deaktivovať bombu. Problém je v tom, že nevie, ako na to. Ostatní hráči, ktorí na obrazovku nevidia, sú v pozícii expertov na telefónnej linke, majú v ruke manuál a snažia sa mu „na diaľku“ poradiť podľa toho, ako im on opisuje situáciu. Hra najlepšie funguje, keď sú hráči od seba oddelení, napríklad sedia vo vedľajších miestnostiach, ale dobre sa počujú.

Odporúčame ako netradičnú zábavu, keď príde podobne naladená návšteva, prípadne hrať aj spolu so staršími deťmi.

K dispozícii pre: Windows, OS X

 

screen01

rymdkapsel

Malá stratégia rymdkapsel pochádza zo Škandinávie a podobne ako ich nábytkový dizajn sa vyznačuje minimalistickým štýlom. Autori hry ju sami opisujú ako meditatívnu vesmírnu stratégiu, čo je v tomto prípade naozaj výstižné.

V hre máte vybudovať vesmírnu stanicu so všetkým, čo k tomu patrí, preskúmať niekoľko tajomných artefaktov a, samozrejme, prežiť v nehostinnom prostredí. Jednotlivé miestnosti sú podľa svojej funkcie definované farbami podlahy a celú základňu staviate z dielov ako z tetrisu. Obyvateľov základne môžete ovládať len nepriamo, prideľovaním funkcií.

Napriek svojej jednoduchosti rymdkapsel nie je veľmi ľahká hra a vyžaduje si trochu strategického plánovania. Výhodou je, že bola vyvíjaná najprv pre mobilné zariadenia, takže poslúži ako dobrá zábava aj na cestách.

K dispozícii pre: Android, iOSWindows, OS X, Linux

 

Ak sa vám tento článok páčil, môžete si prečítať jeho prvú časť.

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.