+ Plusy
  • zatiaľ najkrajšie graficky aj hudobne spracovaná Angry Birds hra
  • náhodne generované úrovne, ktoré zabezpečia, že hráč "zaseknutý" na jednej úrovni bude mať stále nový zážitok
  • vtipné a veselé spracovanie
  • oproti predchádzajúcim dielom pribudli nové prvky hrateľnosti – teleporty, nový druh vtáčika (Silver), kúzla, ako aj zmena prostredia a smerov, z ktorých vtáčiky útočia na prasiatka
- Mínusy
  • prechod na freemium (platby v hre) - s tým súvisiaca zmena v hraní - hra už nedáva dôraz na opakované hranie a dosiahnutie majstrovstva v jednotlivej úrovni, ako tomu bolo pri predchádzajúcich dieloch, ale skôr na efektné výbuchy a náhodné skúšanie, čo bude fungovať
  • náhodne generované úrovne – dieťa nemá možnosť skúšať sa zlepšiť v hraní, pretože ho čaká zakaždým trochu iná úroveň
  • systém životov obmedzuje hranie na 5 pokusov, potom treba čakať 30 minút alebo si životy prikúpiť za reálne peniaze
platformy
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Angry Birds 2 – nahnevané vtáky sú späť

Nahnevané vtáčiky sú spať! Tentokrát ale budú asi nahnevaní aj tí čo ich hrajú – Angry Birds totiž vo svojej najnovšej časti prešli radikálnou zmenou – preč je opakovanie tých istých dobre vymyslených úrovní, pribudli náhodne generované prvky, ktoré je niekedy úplne nemožné poraziť. Výsledný dojem nezachránia ani skvele vymyslené nové herné prvky.

Angry Birds 2 sú dlho očakávaným pokračovaním dnes už legendárneho predchodcu. Na hre je vidno obrovský kus práce, ako aj invenciu, s ktorou sa snažili autori prísť. Nových elementov je veľa, nie všetky sú ale pozitívne či prínosné.

Základným prvkom hry naďalej ostáva strieľanie vtáčikov z praku na prasiatka, ktoré sa ukrývajú v pevnostiach z dreva (či iných materiálov). Každý z vtáčikov má iné špeciálne schopnosti a vie tak rozbiť iný druh pevnosti. Základným princípom hry je teda fyzika – vypočítať si uhol, pod ktorým vtáčik poletí a vybrať správny typ vtáčika na daný materiál (žltý vtáčik ukážkovo rozbíja drevo, ale neporadí si s ľadom, na ktorý je zase vhodný vtáčik modrý).

Screenshot_2016-01-16-17-24-39

Tento princíp poznáme už z pôvodných Angry Birds, kde fungoval výborne – dieťa sa stretávalo s čoraz ťažšími hádankami, muselo hádanky opakovať, až kým nenašlo tú správnu kombináciu ako zničiť všetky prasiatka za použitia čo najmenej vtáčikov. A tu sa nachádza najväčší nedostatok Angry Birds 2 – úrovne sú náhodne generované a tak sa stáva, že tam, kde bol pri prvom pokuse ľahko zničiteľný ľad, sa zrazu nachádza skoro nezničiteľný kameň. Vytráca sa tak radosť z prekonávania prekážok, pretože úspech často závisí na náhode. Naopak, objavuje sa frustrácia z toho, keď sa zjaví náhodne generovaná pevnosť, ktorá sa takmer nedá rozbiť.

Screenshot_2016-01-16-17-22-41

K tomu sa pripája druhý nový a výrazne negatívny prvok hry – prechod na freemium model. Freemium alebo free-to-play hry sa dajú rozdeliť na dve kategórie: tie, ktoré ponúkajú bonusový obsah za peniaze a sú relatívne prijateľné, a tie, ktoré dajú hráčovi obmedzený čas, po ktorý môže hrať a potom buď musí istú dobu počkať, alebo si ďalší čas prikúpiť. Angry Birds 2 sa bohužiaľ radí do druhej kategórie – po vyčerpaní 5 životov musí hráč čakať 30 minút na doplnenie, alebo si ho kúpiť za peniaze.

Screenshot_2016-01-16-15-22-53

Zavedením tejto mechaniky hra stráca svoju najvýraznejšiu charakteristiku: nedovoľuje totiž hráčovi opakovať úroveň donekonečna a tak v nej získať majstrovsto. Namiesto toho dieťaťu predloží prekážky a keď ich na pár pokusov nezvládne, nedovolí mu bez platenia ďalej hrať.

V Angry Birds 2 poteší zavedenie nových herných princípov, ako rôzne teleporty, kúzla, úrovne zložené z viacerých častí alebo súboje so silnými „šéfmi“ prasiatok. Veľkým vylepšením prešla aj grafická stránka a pribudlo veľa podarených animácií. Excelentnou je adaptívna hudba, ktorá reaguje na aktuálnu oblasť, ako aj na situáciu, ktorá sa v hre odohráva.

Screenshot_2016-01-16-15-12-02

Napriek týmto vylepšeniam je namiesto Angry Birds 2 lepšou investíciou niektorá z predošlých hier série – bez nepodareného freemium modelu, ktorý je v takomto prevedení veľmi drahý. Odporúčame jeden z predošlých dielov :

Angry Birds prípadne Angry Birds: Rio alebo Angry Birds: Star Wars 

Strieľať z praku nahnevané vtáčiky a rozbíjať pevnosti prasiatkam len tak ľahko neomrzí, navyše je to výborný oddych. Jeden nevydarený diel celú sériu nekazí a ostáva len dúfať, že sa tvorcovia z Angry Birds 2 poučia a ďalšie diely budú dosahovať kvalitu predošlých.

Michal Božík

Michal Božík je psychológ, zaoberajúci sa vo svojom výskume psychologickými aspektmi hrania videohier, ako aj vzťahom medzi videohrami a vzdelávaním. Je aj autorom dokumentárneho filmu o videohrách s názvom Cesta hrdinu. Pracuje ako samostatný výskumný pracovník vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie. Pracoval ako herný dizajnér v spoločnosti Pixel Federation, predtým pôsobil v programe Teach for Slovakia ako učiteľ, kde pracoval aj na tom, ako prebudiť v deťoch motiváciu k učeniu pomocou hier a technológií. S hrami má bohaté skúsenosti.