+ Plusy
  • rozvíja logické myslenie
  • naučí o zákonoch fyziky
  • skvelá zábava pre celú rodinu na jednej obrazovke
- Mínusy
  • pri vyššej rýchlosti môže byť hra frustrujúca
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace Playstation Store Black Dragon

Recenzia: Tricky Towers – Kto dokáže postaviť najlepšiu vežu?

Dynamická hra Tricky Towers je rovnako návyková ako legendárny Tetris, no zároveň dokáže hráčov poučiť o zákonoch fyziky. Neveríte?

Prirovnanie k Tetrisu je namieste. Hra je totiž v princípe akousi pobláznenou variantou tejto ruskej legendy. Zhora padajú kocky, aké poznáte z Tetrisu, majú rovnaký tvar a vy ich svojim kúzelníkom musíte čo najlepšie naskladať na seba. Zaplnené riadky však nemiznú. Cieľom je stavať veže čo najrýchlejšie, alebo čo najstabilejšie. V Tricky Towers platia tvrdé zákony fyziky, najmä gravitácia. Poriadny chaos dokážu narobiť aj kúzla, ktoré proti sebe hráči posielajú. Tricky Towers umožňuje hru viacerých hráčov – súperiť môžu až štyria na jednej obrazovke. Navyše je tu dostupný aj online režim.

Prínos pre dieťa:
Hra jednoznačne poučí o gravitácií a ďalších zákonoch fyziky či statiky – stavebné diely sa správajú inak, keď sú z ľadu, inak, keď sú z kameňa a v niektorých režimoch sa do toho pridáva aj chaotické počasie. Hra je skvelým nástrojom pre malých staviteľov, ktorí tak lepšie pochopia, prečo im padá ich domček z lega.
Hra ich však naučí aj rozmýšľať strategicky. Každý hráč dostane v pravidelných intervaloch možnosť zoslať „kúzlo“ – a musí sa rozhodnúť, či použije dobré kúzlo pre seba (spevnenie veže, oprava zle položeného dieliku), alebo spraví nezbedu súperom (šmykľavé ľadové kocky, rýchlo rotujúce dieliky).
Pri pomalšom tempe je hra vhodná už pre deti od 5 – 6 rokov. Neobsahuje prakticky žiadny text, nevyžaduje jazykové znalosti a je úplne nenásilná. Vyžaduje si však najmä zo začiatku trochu trpezlivosti.
Čo hra rozvíja:
Logické myslenie
Zákony fyziky jednoducho nepustia.
Rýchle rozhodovanie
V hre je nutné často pohotovo reagovať na nepredvídané situácie.
Námety na diskusiu:
Fyzika
Prečo sa niekedy veža zosype? Prečo je dôležité postaviť pevný základ?
Ekonómia
Dobré kúzlo alebo zlú kúzlo – čo sa viac oplatí? Je lepšie poistiť si svoju stavbu, alebo pokaziť tú súperovu? A prečo?

Počet hráčov: 1 – 4

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.