+ Plusy
  • veľký test vašich reflexov
  • nenudí a dá sa prejsť relatívne rýchlo
  • originálna herná mechanika
- Mínusy
  • miestami až príliš komplikované
  • vyžaduje značnú dávku trpezlivosti
  • hudba nemusí vyhovovať každému
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Dropchord – hra, ktorá potrápi vaše reflexy

Dropchord sa nepodobá na nič, čo ste doteraz videli. Svieti, bliká, exploduje, vlní sa – a nedá vám vydýchnuť. Nie je to hra, ktorú by ste vydržali hrať dlho, ale skôr trenažér motorickej šikovnosti, ktorý preverí vašu trpezlivosť.

Hra má veľmi zvláštny herný mechanizmus: priložením dvoch prstov na obvod kruhu vytvoríte úsečku – alebo technicky presne – tetivu. Túto tetivu môžete stredom kruhu presúvať, skracovať či predlžovať, ale nikdy ju nesmiete prerušiť. Vnútri v kruhu sa objavujú hviezdičky, ktoré musíte tetivou zbierať, aj červené výbušniny, ktorým sa treba vyhnúť. Tento princíp sa postupne komplikuje – vydržať s tetivou na pohyblivom bode a zároveň jej druhým koncom uhýbať nebezpečenstvu – a neskôr sa pridá ďalší, úplne odlišný, a to je vyťukávanie bodov na obrazovke do rytmu hudby.

Tento netradičný systém je ťažké vysvetliť, ale ľahunké na vlastnú päsť pochopiť. Hra vás sama intuitívne navedie v príjemne spracovanom úvode a počas jednej minúty sa vám ovládanie dostane do krvi. To však neznamená, že je ľahká. Naopak, zdokonaliť sa v Dropchorde sa vám nepodarí ani za pár hodín, a otázne je, koľko ju pre jej náročnosť vydržíte hrať.

Dropchord môže byť zaujímavým spôsobom, ako zoznámiť dieťa predškolského veku s počítačovou gramotnosťou a základnou digitálnou šikovnosťou. Ak prejde prvých pár levelov, získa takú jemnú zručnosť, že mu nebude robiť problém ani komplikované písanie na klávesnici. Všetkými desiatimi prstami. A rýchlosťou profesionálneho stenografa.

Ak vám však nesedí stresujúce prostredie a nezvládate v časovom limite riešiť komplikované ekvilibristické prstoklady, Dropchord nemusí byť úplne pre vás. Adrenalín vám vypumpuje na vysokú úroveň a prebudí vás ako energetický nápoj, ale niektorých môže podráždiť. Deťom by sme ju pred spaním asi neodporúčali. A rovnako ani cholerikom, bez rozdielu veku.

Dropchord je totiž výsostne hudobná hra, štylizovaná tak, aby sprostredkovala zážitok odviazanej tancovačky. Elektronická diskotéková hudba, ktorá podfarbuje naháňanie úsečiek v krúžkoch, je hektická a pulzujúca, má neúprosné, stále sa zvyšujúce tempo. Levely sú reprezentované pesničkami, počas ktorých musíte vyzbierať čo najviac bodov. Vždy, keď sa pomýlite a úsečkou prejdete cez výbušninu, ubudne vám zo života. A keď prídete o všetky životy, hra sa pre vás skončí. Pesničiek a levelov v hre nie je veľa, dokopy tak na 45 minút, ale prejsť ich všetky v rade na jeden záťah neprichádza do úvahy. Budete sa mýliť, zbierať nechcené výbušniny a vyhýbať sa chceným hviezdičkám a preklínať vývojárov zo štúdia Double Fine za obtiažnosť tejto návykovej zábavky.

Grafické spracovanie je rovnako inšpirované elektronickou tanečnou hudbou. Obrazová stránka hry pripomína grafické vizualizácie, aké premietajú DJ-ovia na stenu počas diskoték alebo aké si môžete zapnúť v každom hudobnom PC prehrávači. Abstraktné geometrické obrazce v rastrových 8-bitových farbách, vybuchujúce, zväčšujúce sa a meniace svoje pozície na monitoroch vašich prenosných zariadení. V kombinácii s rýchlou a akčnou hudbou to pôsobí veľmi živo, miestami až exaltovane.

Je ťažké nazvať Dropchord plnohodnotnou hrou. Je zábavná? Bez pochýb áno. Príjemne pri nej strávite kopec voľného času, ktorý vám utečie ako voda pomedzi prsty? Určite. Zabavia sa pri nej deti aj dospelí ľudia? Tiež áno. (Môžu sa dokonca predbiehať v režime High Score – poznáme z vlastnej skúsenosti.)

Ale nemusí byť úplne prínosná, čo sa týka rozvoja vnútorného detského sveta. Je to skrátka aplikácia, ktorá potrápi vaše reflexy, vašu šikovnosť a schopnosť adekvátne a rýchlo motoricky reagovať. Niečo také ako stokrát zrýchlené mikádo. Nič viac a nič menej.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.