+ Plusy
  • citlivo spracovaná náročná téma
  • nádherné výtvarné spracovanie
  • rozprávkové ladenie
- Mínusy
  • počiatočná náročnosť ovládania
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace Playstation Store

Brothers: A Tale of Two Sons – dojemný príbeh v rozprávkovom svete

Dvaja malí bratia stoja pred najťažšou úlohou svojho života. Potom, ako sa ich mama utopila na rozbúrenom mori, ich otec ťažko ochorel. A jediné, čo ho dokáže pred chorobou zachrániť, je voda z kúzelného stromu života. Menší a väčší brat sa preto vydávajú na nebezpečnú púť čarovnou krajinou a vôbec nie je isté, či sa obaja zdraví vrátia domov.

Za rozprávkovo malebnou atmosférou, ako stvorenou pre šťastný koniec, sa skrýva prekvapivo smutný, ale o to hodnotnejší zážitok. Hra Brothers sa zaoberá témou vysporiadavania sa so stratou a deťom dokáže jemne sprostredkovať ich prvý kontakt s krehkosťou ľudského života.

Najsilnejšou stránkou Brothers je nepochybne príbeh. Je univerzálny a dobre odčítateľný, hráči sa rýchlo stotožnia s hlavnými postavami – dvoma bratmi, ktorí chcú úpenlivo pomôcť milovanému otcovi. Na relatívne krátkej ploche (úspešne prejsť hru vám potrvá okolo štyroch hodín) si bratia spoločne preskáču mnohými úsmevnými, ale aj napínavými príhodami – stretnú sa s jaskynným trollom, ktorému chýba unesená milá, ale pobijú sa aj s obrovskou krvilačnou pavúčicou. Rozprávanie je pritom neustále pútavé a hráčov vedie striedavými pasážami napätia a vydýchnutia si, až k prekvapivému a dramatickému záveru.

Situácie, v ktorých sa bratia ocitajú, sa pritom tematicky stále točia okolo pomoci iným ľuďom (griffinom, obrom) a deťom sa snažia dať dobrý príklad. Navrátenie trollovej partnerky, odhovorenie nešťastného muža od samovraždy, pomoc vynálezcovi alebo záchrana dievčaťa pred obetovaním. Vyriešením všetkých týchto problémov sa bratia dostávajú stále bližšie k svojmu cieľu.

Všetka komunikácia sa pritom odohráva iba za pomoci reči tela a využitia rekvizít, postavy totiž rozprávajú vymysleným jazykom. Hra je preto zrozumiteľná aj menším deťom a neangličtinárom.

Aj keď by sa mohlo zdať, že je nenáročná, nie je to úplne tak. Kým sa deti naučia hru ovládať, celkom sa potrápia. Brothers totiž prichádza s doposiaľ nevídaným princípom ovládania: dvoch bratov kontrolujete naraz, a to jedným ovládačom. Simultánne koordinovať ruky a nespadnúť s mladším bratom do priepasti, zatiaľ čo so starším vysúvate kľukou mechanický mostík, vám dá zabrať. Po čase sa však naučíte synchronicite ovládania a samotné hranie je už pochopiteľné intuitívne.

Bratov sledujete zhora, zo širšieho pohľadu, a ste v prehľadnej pozícii pomáhať im riešiť problémy na ceste. Obaja pritom majú odlišné schopnosti. Starší je silnejší a preto sa potýka s fyzicky náročnejšími úlohami. Zato mladší je ľahunký a šikovný, dokáže sa napríklad pretiahnuť cez mreže nebezpečnej klietky alebo po bratovom chrbte vyliezť na skalnatý previs.

Do cesty sa vám postaví aj zopár logických úloh, napríklad keď budete intelektom bojovať proti rozzúrenému obrovi, alebo prenášať dlhú kovovú trubicu úzkym priestorom v podzemí. Nad niektorými úlohami sa budete musieť zamyslieť, ale o to viac vás poteší ich úspešné vyriešenie.

Pozriete sa do mnohých prekrásnych prostredí, od preslnených lúk a lesov na začiatku, cez podzemia a vysoké hory v strede rozprávania, až po útesy a zasnežené pahorky na konci. Výtvarné spracovanie je príjemne rozprávkové a svojou štylizáciou úspešne podporuje vyznenie príbehu.

Hra Brothers: A Tale of Two Sons je nositeľom mnohých prestížnych herných ocenení. Jej autorom je švédsky režisér Josef Fares, ktorý po skúsenostiach s filmom skúsil šťastie v hernom svete. Po prejdení hry Brothers si určite poviete, že to stálo za to.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.