Výber hier, ktoré pomôžu školám a žiakom pri učení chémie

Zážitok zo skutočného experimentu nič nenahradí. To však neznamená, že by počítačové hry nemohli pomôcť pochopiť niektoré chemické koncepty.

Budovanie vzťahu k chémii

Chémia je pre deti často ohromne abstraktná a vzdialená od každodenného sveta. Preto je dôležité vybudovať k nej vzťah, a hry sú na to ideálny nástroj. Nie je pritom úplne dôležité aby sa perfektne zhodoval s realitou.
Ako príklad môžeme uviesť populárnu ChemCaper (iOS, Android) s nádychom fantastiky, dostupnú za menší poplatok na mobily. V tejto hre s dychberúcim príbehom sa hráči naučia periodickú tabuľku, ako fungujú väzby a reakcie medzi prvkami a ďalšie princípy chémie. Autori uvádzajú, že podľa testov si 90 % informácií zapamätali deti aj po pol roku.

Ďalšou zaujímavou hrou, tentokrát zdarma je Little Alchemy, ktorú si každý trochu akčnejší chemikár rád so žiakmi zahrá. Jej podstata je jednoduchá, ale možnosti využitia široké. Hra na začiatku predstavuje štyri základné prvky „alchýmie“: vodu, oheň, zem a vzduch. Spojením dvoch prvkov vznikajú nové prvky a teda možnosti ďalších kombinácií.
Obe spomenuté hry nepopisujú chémiu úplne presne, nenaučíte s nimi žiakov ako sa zlučuje napríklad konkrétna kyselina. Zároveň ale výborne ukazujú krásy chemických princípov a zákonov. Ide o ideálne hry na vybudovanie vzťahu k tomuto predmetu.
 

Atómy a molekuly

Prvým krokom k naučeniu sa chémie je samozrejme pochopenie toho čo sú, a ako fungujú atómy. Táto téma patrí spomedzi hier o chémii medzi tie najpopulárnejšie, preto vyberáme len tie, ktoré k téme pristupujú zaujímavo.
Na vysvetlenie atómových vlastností ako sú hmotnosť či náboj môžu poslúžiť dve, ktoré sa dajú vyskúšať v prehliadači. Cieľom oboch je vytvoriť atómy pridávaním elektrónov, protónov a neutrónov. Prvá je zasadená do technickejšieho prostredia (a realistickejšie znázorňuje pohyb elektrónov). Druhá je o niečo farebnejšia a rieši aj orbitály a základy molekúl. V oboch prípadoch ale ide o šikovné pomôcky na porozumenie periodickej tabuľke.

Pomerne jednoduchá na pochopenie, no komplexná čo sa týka zábavnosti je hra Bond Braker. Je natoľko populárna, že ju autori ešte stále vylepšujú. Posledná verzia tak dokonca umožňuje učiteľom vytvoriť si vlastné úrovne. Ako názov napovedá, hráči sa naučia základným princípom príťažlivých a odpudivých síl pri vzniku molekúl.
Aj organickú chémiu môžu priblížiť hry, treba však povedať, že zastúpenie je tu slabšie. Organic pop je na mobily. Pripomína klasický žáner “spoj-tri”. Akurát teda nespájate diamanty či cukríky, ale vytvárate chemické zlúčeniny. Bohužiaľ nepôsobí pre ostrieľaných hráčov extra pútavo.
Oveľa lepšiu odozvu mal titul Organic Chem Adventure. Ide o dobrodružstvo, kde hrdinovi pomáhate odpovedaním na komplexné chemické úlohy. Hra sa pritom aj snaží všetko vysvetliť, čo je na jednej strane určite pozitívne, na druhej zahlcuje hráčov množstvom textu. Príbeh je však napísaný zaujímavo a staršie decká by sa pri nej nemali nudiť.

 

Labáky

Na začiatku sme písali, že zážitok z experimentu naživo nič nenahradí. To je samozrejme pravda, no práve keď sú školy uzavreté má zmysel pozerať aj po digitálnych alternatívach.
Pre najmenších odporúčame krásnu Toca Lab. Odohráva sa vo farebnom laboratóriu, v ktorom je možné experimentovať s desiatkami elementov. Hra síce stojí niekoľko eur, ale je veľmi prístupná pre deti, a čo je dôležité, na rozdiel väčšiny ostatných spomínaných na ňu nepotrebujete angličtinu.

Jedným z najzaujímavejších počinov z oblasti chémie, ktorý sa na hernom trhu v poslednej dobe objavil je HoloLAB Champions pre virtuálnu realitu. V podarenom mixe zábavných komentárov a múdrych poučiek sa hráči naučia nie len o chémii samotnej, ale napríklad aj o bezpečnosti pri práci v laboratóriu. A najlepšie je, že priamo na ich stránkach si môžete zdarma objednať verziu pre školy aj s doplňujúcimi materiálmi. Pokiaľ má škola helmy na virtuálnu realitu tak je to úplná nutnosť. A pokiaľ ešte nemá, tak presne toto je hra, ktorá by mohla zodpovedných prinútiť nad tým uvažovať.

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).