+ Plusy
  • rôzne možnosti precvičiť si rýchlosť a presnosť písania
  • v úvode sú naozaj krátke slová vhodné pre úplných začiatočníkov
  • jednoduché ovládanie
- Mínusy
  • nutná znalosť anglického jazyka
  • hra nie je vhodná pre úplných začiatočníkov
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Good old games Black Dragon

Epistory: Typing Chronicles – skvelá hra na precvičenie si rýchlosti písania

Pomôžte hlavnej hrdinke, s ktorou budete tvoriť vlastný príbeh, poraziť príšerky z lesa. Ako? Písaním a anglickou gramatikou!

V Epistory: Typing Chronicles sa v úvode predstaví dievča, ktoré stratilo pamäť. Hlavným cieľom je postupne zistiť, čo sa mu stalo. Kompletný príbeh, ktorý tvoria hráči, sa odohráva vo farebne rozmanitom dynamickom prostredí. Počas tohto dobrodružstva stretávajú rôzne príšery, ktoré je treba zničiť.
Pri stretnutí s monštrami sa nad ich hlavami zobrazujú rôzne slová, ktoré treba rýchlo napísať, aby sa príšery nedostali k hrdinke a neublížili jej. Pri putovaní sa tiež zbierajú body, za ktoré je potom možné “odomknúť” rôzne živly (ako oheň, vodu atď).
Všetky zmienené elementy pomáhajú urýchliť ničenie príšeriek. Je potrebné dôkladne premýšľať nad tým, ktorá z možností je počas boja s týmito malými nepriateľmi najefektívnejšia. Okrem vyššie zmieneného si hráči precvičia a obohatia anglickú slovnú zásobu a písanie v tomto jazyku.

Prínos pre dieťa:
Možnosťou navyše, je vyskúšať si arény a porovnávať si tak s ostatnými hráčmi svoje doterajšie zručnosti. Aréna tiež slúži na tréning rýchlosti písania a strategického premýšľania o tom, ktorý zo štyroch živlov pri ničení príšer hráč využije. Deti si taktiež môžu precvičiť jednotlivé klávesy, s ktorými sa pracuje na hodinách strojopisu.
Epistory ponúka zaujímavú príležitosť začať so strojopisom, alebo si zlepšiť rýchlosť a čistotu písania, pomôže ale rozvíjať i trpezlivosť, sústredenosť a všímavosť. Titul je skôr určený pre trpezlivých ľudí. Hráči postupne prechádzajú k náročnejším a dlhším slovám písaným v anglickom jazyku. Typing Chronicles je titul, ktorý dieťa pobaví, ale aj naučí niečo, čo je v dnešnej dobe veľmi dôležité a využiteľné v budúcnosti. Spôsob ničenia monštier závisí od jedného zo štyroch živlov, ktoré si hráč vyberie.
Čo hra rozvíja:
Desaťprstovú hmatovú metódu
Ovládanie písania všetkými desiatimi a ako už bolo zmienené vyššie, celá mechanika tohto dobrodružného herného titulu sa opiera práve o precvičovanie technického písania na klávesnici.
Postreh
Hráč musí vedieť, kde sa jednotlivé písmená na klávesnici nachádzajú, aby sa vedel čo najrýchlejšie zbaviť monštier, s ktorými sa stretne. Je totiž omnoho ťažšie zničiť jednotlivé príšery so striedavým pozeraním na klávesnicu a obrazovku.
Logické myslenie
V Epistory sa dieťa tiež stretne s rôznymi hlavolamami, pri ktorých musí premýšľať, ako má postupovať, aby sa mu otvorila napr. brána do ďalšej oblasti alebo levelu.
Námety na diskusiu:
Dôležitosť rýchleho a správneho písania
Opýtajte sa detí, prečo je podľa nich najmä dnes veľmi dôležité ovládať strojopis a písať bezchybne? Kde všade by sa dal využiť?
Využitie pri voľnočasových aktivitách
Rozprávajte sa s nimi o možnosti využiť strojopis aj v ich voľnom čase, napr. pri počítačových hrách. V dnešnej dobe je väčšina hier riešených ako multiplayerovky. Vyzvite ich, aby premýšľali nad tým, či sa táto schopnosť dá využiť aj počas chatovania pri hraní hier pre viacerých hráčov.
Výrazné šetrenie času v profesijnom živote
Hovorte s nimi o tom, ako by táto zručnosť mohla človeku pomôcť ušetriť čas v pracovnej sfére, aby sa mohol venovať počas pracovnej doby dôležitejším veciam, ako je napr. nekonečné odpisovanie na maily.

Počet hráčov: 1

Gabriela Paálová

Gabika vyštudovala slovenský jazyk a dejepis na Pedagogickej fakulte UK. Učí slovenčinu a dejepis na druhom stupni ZŠ. Momentálne je na materskej dovolenke s dvojročnou dcérkou a voľný čas najradšej trávi pri dobrej knihe, hre, kreatívnej činnosti alebo učením sa španielskeho jazyka. Rada si vyrazí do kina na skvelý sci-fi film. Jej najobľúbenejšia knižná séria je Harry Potter a najobľúbenejšia hra Zaklínač.