+ Plusy
  • Hra v deťoch prebudí hlboký záujem o dejepis
  • Nenútene vzdeláva deti v geografii
  • Ide o premýšľavé trávenie času, zdokonaľuje stratégiu a plánovanie
- Mínusy
  • Veľmi náročné pravidlá môžu odradiť občasných hráčov
  • Vysoká cena všetkých rozšírení hry
  • Môže zabrať veľa času
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

Prebuďte v sebe dejepisca a geografa s hrou Europa Universalis IV

Ako jedna z najkomplikovanejších strategických videohier v deťoch často prebudí až vedecký záujem o históriu a geografiu.

Hráči Europa Universalis IV si vyberú akúkoľvek historickú krajinu, ríšu či kráľovstvo a prevedú ho historickými udalosťami rokov 1444 – 1821. Spravujú ekonomiku, diplomaciu, obchod, ale aj vojenské a náboženské záležitosti. Môžu sa rozhodnúť, či budú rešpektovať dejiny, alebo ich skúsia prepísať. A práve v tom spočíva najväčší potenciál hry – deti sa začnú zaujímať o konkrétne udalosti, pretože majú možnosť stáť pri ich zrode. Pochopia dôležitosť objavenia Ameriky, zjednotenia Veľkej Británie, alebo vypuknutia Francúzskej revolúcie. Alebo sa môžu pozrieť do novovekých dejín Ázie či Afriky, krajín, o ktorých sa v našich školských osnovách hovorí iba menej. Rodičia možno budú prekvapení, keď im ich dieťa porozpráva o zjednotení Japonska, či kde ležala Tamerlánova ríša. Hra nemá komplexnú grafiku – celá sa odohráva na mape sveta – a deti sa tak počas hrania podvedome učia aj geografiu.

Prínos pre dieťa:
Dieťa sa počas hrania prirodzene učí o dejinách, panovníkoch, ríšach či národnostiach daného kraja. Keďže hra sa odohráva iba na mape a nepoužíva komplexnejšiu grafiku, deti sa podprahovo učia aj geografiu, vrátane pohorí, riek a názvov morí či zálivov. Aj najprefíkanejšie stratégie prinesú svoje ovocie až o niekoľko hodín, čo hráčov učí strategicky plánovať. Hra síce obsahuje súboje armád, tie sú ale abstraktné a prebiehajú iba v matematickej tabuľke. Násilie ani iné kontroverzné témy sa v hre neobjavujú. EU4 je určená pre trpezlivého hráča, pretože jej mechanizmus nie je podobný iným hrám. Pre jej plné pochopenie je potrebná pokročilá znalosť cudzieho jazyka, existuje však neoficiálna česká lokalizácia.
Čo hra rozvíja:
Kontextuálne premýšľanie
súčasnosť je dôsledkom večného historického vývoja, dnešný politický stav sveta bol mnohokrát určený dávnymi udalosťami
Orientácia na mape
reálne vzdialenosti, pomery veľkostí kontinentov a jednotlivých krajín, obchodné cesty a hranice
Adaptácia a učenie
komplexné pravidlá hry dajú deťom zabrať, niektoré mechanizmy si ľudia na diskusných fórach vysvetľujú vzorcami a prednáškami
Námety na diskusiu:
Vývoj demokracie
Ktoré historické udalosti tvorili maličké kroky od kráľovstiev k moderným štátom? V ktorých krajinách a v ktorých rokoch sa udiali?
Kolonializmus
Z akých dôvodov a ako prebiehala kolonizácie Ameriky, Afriky a Oceánie?
Náboženstvá v dejinách
Ako a kde sa vyvíjali jednotlivé odnože náboženstiev? Aké boli v novoveku dominantné náboženstvá v Európe, Afrike a Ázii?

Počet hráčov: 1-16

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.