témy
vek

Naučte deti, ako zvládať šikanu v počítačovej hre Bully

Počítačové hry vyrástli na dospelý umelecký druh. Kým pred 20 rokmi by ste ťažko hľadali hru, ktorá sa vyjadruje k tak vážnym spoločenským problémom, ako je napríklad šikana na školách, dnes tu máme hry ako Bully, ktoré zaujímajú jednoznačné stanovisko.

V Bully sa ocitáte v roli 15-ročného Jimmyho, ktorého matka a “zase ďalší otčim” pošlú do internátnej školy, pretože odchádzajú na svadobnú cestu. Jimmy – trochu zanedbávané a otrlé dieťa – sa od prvého momentu dostáva do potýčiek so staršími chlapcami. Aby zvládol šikanu, začína ju sám praktikovať. Je to drsný chlapec, robí to však celé za úplne iným cieľom – usiluje sa o zmierenie súperiacich skupín na škole.

bully-4

Hráč sa rozhoduje podľa seba

Je už na samotných hráčoch, rozhodnúť sa, kedy sa zachovať správne a čestne, a kedy si kopnúť do slabšieho. Hra tak ukazuje problém šikany z obidvoch stránok: z pohľadu šikanovaných, ale aj z pohľadu šikanujúcich. Jimmy tak okrem záchrany čokolády pre tučnú spolužiačku alebo obrany spolužiaka so zubným strojčekom občas strieľa prakom do učiteľov, alebo sprejuje steny škaredými nápismi. Na druhej strane hlavný Jimmyho konkurent – falošný kamarát Gary – má jednoznačné sociopatické črty a hráči cez jeho postavu pochopia, aké môžu byť dôvody šikanistov a aké nepríjemné je byť ich obeťou.

bully-6

Čo sa týka umeleckej kvality, hra je dielom vývojárov, ktorí stoja aj za kontroverznou, ale bezprecedentne úspešnou sériou Grand Theft Auto. Hráči budú plniť rozličné úlohy, budú sa preháňať na bicykloch a príde aj na pästné súboje či hádzanie delobuchov. Vašou povinnosťou bude aj účasť na vyučovacích hodinách. Tie prebiehajú formou zábavných minihier zameraných na bystrosť, tréning anglickej slovnej zásoby alebo postreh. Príbeh je plný vtipu, zvratov a reálnych dramatických situácií, ktoré preveria váš zmysel pre spravodlivosť. Napríklad keď o vás niekto za vašim chrbtom hanlivo klame a vy potom musíte znášať hnev spolužiakov, ktorý ste si nijako nezaslúžili.

bully-3

Bully pomáha aj empatii

Bully ponúka deťom príležitosť zachovať sa správne, aj keď odmena za záškodníctvo je často lákavá. Simuluje situácie z reálneho života – v ideálnom prípade v deťoch posilní mieru empatie a rozšíri ich vnímanie problematiky šikanovania. Dotkne sa aj témy prvej lásky, pričom dáva veľmi slobodne na výber a ráta aj s homosexuálnou preferenciou.

Hra Bully môže byť prínosná pre tých, ktorí majú sklon šikanovať, ako aj pre tých, na ktorých si niekto zasadol. Na tému nahliada v kontexte a čiastočne prináša aj kritiku vzdelávacieho systému. S pokojným svedomím ju môžte zveriť nie len tíndežerom, ale aj o trochu mladším deťom.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.