+ Plusy
  • Podá zaujímavý pohľad “z druhej strany”
  • Bez násilia
- Mínusy
  • Málo interakcie
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam

Pochopte šírenie virálnych epidémií s hrou Plague Inc: Evolved

Je načase porozumieť tomu, ako sa po svete šíria choroby. Tak prečo nie rovno z pohľadu vírusu, ktorý spôsobí globálnu pandémiu?

Simulátor šírenia pandémie. Tak by sa dal popísať titul Plague Inc. Cieľom je stvoriť “úspešnú” chorobu, ktorá sa efektívne šíri obyvateľstvom a pritom neustále mutuje. Získava nové príznaky, smrteľné následky, ale aj spôsoby prenosu. Ľudstvo (teda počítačový protihráč) sa však bráni karanténou a liečbou. Preto je potrebné sledovať televízne správy a na ich základe odhadnúť vhodnú stratégiu. Správa o masívnej migracii vtákov je napríklad správny čas na získanie schopnosti prenosu na lietajúce živočíchy. Po obsahovej stránke ide o priamy protiklad hry Pandemic.

Prínos pre dieťa:
Ovládanie vyžaduje základy anglického jazyka. Je obmedzené na strategický výber rôznych vlastností, zvyšok hracieho času hráči pozorujú priebeh pandémie na mape. Plague Inc. je určená skôr trpezlivým hráčom, ktorým nevadí pomalšie herné tempo. Hra ich úspešný postup odmeňuje bodmi, ktoré môžu investovať do vyššie spomenutých úprav t.j. mutácií. Deťom ponúka možnosť vyskúšať si rôzne druhy nákaz a situácií, simulácia tak vytvára laboratórne podmienky pre učenie sa o tejto problematike naozaj netradičnou formou. Aj napriek morbídnej téme, hra neobsahuje žiadne explicitné násilie.
Čo hra rozvíja:
Syntéza informácií a čítanie s porozumením
Úspešné víťazstvo je podmienené získavaním informácií počas celej hry a ich následné správne využitie.
Strategické myslenie
Plánovanie, dedukcia a organizácia zdrojov su hlavnými prvkami Plague inc.
Povedomie a širšie chápanie sveta pandémií
Nezvyčajný “pohľad z druhej strany” na problematiku vírových ochorení, cestovania a štátnych hraníc v globálnom svete.
Námety na diskusiu:
Karanténa
Zadajte deťom úlohu nájsť na internete význam slova karanténa. Ak sú deti staršie, nech nájdu historický pôvod tohto slova.
Šírenie chorôb
Ako sa šíria choroby medzi ľuďmi? Boli pandémie v minulosti horšie alebo ľahšie kontrolovateľné?
Historický kontext
Rozprávajte sa s deťmi o krajinách, ktoré boli počas hry najťažšie nakaziteľné. Vedia určiť dôvody, prečo boli dané miesta na mape natoľko obranyschopné?

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.