+ Plusy
  • možnosť hrať ako jeden či až štyria hráči na jednom zariadení
  • skvelý simulátor rozvíjajúci logistiku, stratégiu, predikciu a štatistiku
  • hra bez násilia
- Mínusy
  • slabý úvod do pravidiel môže odradiť
  • možnosť ľahkej hry by mohla byť ešte jednoduchšia – prehra môže deti frustrovať
  • len v anglickom jazyku
platformy
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Zachráňte svet v Pandemic!

Na mape sveta sa prebúdzajú zárodky pandémie. Vžite sa preto do kože špecialistov na exotické choroby a zachráňte svet pred katastrofou. Odpočítavanie začína a každý krok treba dôkladne zvážiť. Ak nič neurobíte, prepukne Pandémia.

Pandemic je tabletová verzia modernej ťahovej spoločenskej hry. Možno ju nazvať takým malým logistickým simulátorom. Úlohou hráčov je cestovať po svete a zabrániť kolapsu spoločnosti. Liečenie a výskum liekov nie je jednoduché a hráči sa musia venovať hneď niekoľkým problémom naraz.

Prvým je neustále množenie chorôb v mestách. Po každom ťahu vyzerá situácia zúfalejšie. Dokonca, ak sa hráči nedostanú do centra nákazy včas, hrozí, že vypukne pandémia. Choroba v takomto prípade „vybuchne“ a pomocou leteckých spojení infikuje aj okolité mestá. Druhým problémom je čas. Neustále sa kráti a krízových situácií je čoraz viac. Ak si hráči nevymenia karty skúseností dostatočne rýchlo, nedokážu nimi vynájsť liečivá. Choroby sa bez nich budú hravo a efektívne šíriť ďalej. Ľudstvo a hráči takýmto spôsobom prehrávajú.

Photo-5

Hra rozvíja hlavne schopnosť presného odhadu a strategického myslenia. Patrí medzi tie náročnejšie, preto je takmer nemožné ju vyhrať na prvý pokus. Hodí sa hlavne kreatívnym a cieľavedomým deťom s chuťou riešiť dynamické problémy priamo za pochodu. Takým, ktoré sa nevzdajú pri neúspechu a pokúsia sa z neho naopak naučiť niečo nové. Novozískaná šikovnosť sa potom prejavuje v schopnostiach naplánovať si stretnutia na mape a výmenu správnych kariet medzi hráčmi.

Aplikácia ponúka možnosť hry pre jedného hráča, veliteľa dvoj- až štvorčlenného tímu. Alebo, v prípade pohodlne veľkej obrazovky, si tieto úlohy možno rozdeliť v tíme viacerých hráčov. Ide o výhradne kooperatívnu hru, hráč/hráči vs. vonkajšie vplyvy a spomínaná časomiera. Nikdy tu nie je jeden šťastlivec, ktorý by vyhrával na úkor ostatných. Ste v tom spoločne, buď všetci vyhráte, alebo svet čaká zánik.

Photo-7

Čo sa týka prekvapivosti a opakovaného hrania, Pandemic obsahuje mnoho neočakávaných prvkov a variabilít. Medzi inými napríklad niekoľko špeciálnych kariet pozitívnych udalostí. Alebo výber hneď siedmich typov profesií, každá so svojimi zvláštnymi schopnosťami. A nakoniec, samotná intenzita nákazy sa taktiež raz za čas náhodne zvýši a komplikuje tak hráčom ich plány.

Grafika balansuje na hrane abstraktnosti (choroba je zobrazená ako štvorček na mape), ale stále si zachováva uveriteľnosť a presviedča hráča, že naozaj manažuje tím zdravotníkov. Nastaveniam troch klasických úrovní „normálna, obtiažna, ťažká“ by možno viac svedčali názvy „ťažká, krutá, nehumánna“. Táto vysoká náročnosť je však pochopiteľná, pretože na rozdiel od hráčov sa hra nedokáže učiť a zlepšovať.

pandemic-new-events

Taktiež úvod do hry by mohol byť spracovaný pútavejšie – momentálne sú to len texty, popisujúce pravidlá hry. Ľudí, navyknutých na intuitívne učenie sa počas hry, to môže odradiť. Rodičom sa teda odporúča naštudovať si hru v sólo verzii a neskôr do nej zapojiť svoje deti v kooperatívnom móde viacerých hráčov.

Ale aj napriek týmto negatívam ide o skvelú a zmysluplnú hru, či už v tabletovej, alebo stolnej verzii. Online obchody ponúka aj jej dodatočné rozšírenie, pridávajúc niekoľko nových profesií a nové typy herných módov.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu