+ Plusy
  • zážitok, aký sa v hrách len tak nevidí
  • jednoduché na pochopenie aj hranie
  • umelecké stvárnenie
- Mínusy
  • pre mladšie deti môže byť náročné hru dokončiť
  • istá miera násilia na zvieratách
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Good old games

Hra Shelter vám ukáže krásu, ale aj krutosť zákonov prírody

Hry dnes umožňujú zažiť naozaj skoro čokoľvek. Napríklad aj vyskúšať si, aké je to vžiť sa do kože zvieraťa v divokej prírode.

Shelter ponúka jednoduchý príbeh jazvečice a jej piatich mláďat na ceste do úkrytu. Hráči musia prejsť lesom plným záludných nebezpečí, ktoré hrozia mláďatám v divočine. Bude treba utiecť orlovi vznášajúcemu sa nad poľom či uloviť žabu, aby sa mladé mohli nažrať. Cieľom je pochopiteľne doviesť do úkrytu čo najviac malých jazvecov. To však nie je vôbec jednoduché. Hre sa tak aj s pomocou originálnej grafiky darí vytvoriť pocit ohrozenia, aký pravdepodobne zažívajú zvieratá v divokej prírode. V podstate milá hra tak dokáže byť miestami krutá a u hráčov vyvolať pocit bezmocnosti. A to je asi aj hlavný odkaz, ktorý si deti odnesú. Že príroda je nie len krásna, ale aj krutá.

shelter

Prínos pre dieťa:
Medzi hlavné prínosy patrí práve uvedomenie si prísnych pravidiel prírody. Vďaka hre Shelter deti pochopia, že život v prírode je boj. To so sebou prináša aj istú mieru násilia, napríklad keď treba uloviť spomínanú žabu či neskôr líšku. Toto násilie nie je zobrazené kruto, no pre citlivejšie povahy môže byť problémom. Hra sa dá absolvovať bez toho, aby ste ako jazvečica museli loviť, ale už nie bez toho, aby boli lovené vaše mladé. A keďže si vďaka roztomilosti efektov k mláďatám ľahko vytvoríte vzťah, ich strata môže zabolieť. Hra tak tiež rozvíja vašu pozornosť, keďže musíte byť neustále v strehu.
Čo hra rozvíja:
Lepšie chápanie vzťahov v prírode
Hráč si na vlastnej koži vyskúša, aká je príroda krásna a krutá
Pozornosť
Boj o prežitie vyžaduje neustále sledovanie svojho okolia
Námety na diskusiu:
Boj o prežitie v prírode
Platí v skutočnosti, že silnejší prežije? Alebo sú užitočné aj iné kvality? Sú zvieratá, ktoré pre potravu zabíjajú iné zvieratá zlé?

Počet hráčov: 1

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).