Sprievodca hrou Fortnite pre rodičov

Fortnite prišiel zdanlivo odnikiaľ. A keďže ho hrajú milióny hráčov po celom svete, možno sa pýtate: „O čo vlastne ide? Je to vôbec pre moje deti vhodné?“

Zachvátila aj vaše deti Fortnite horúčka? V tomto článku nájdete všetky dôležité informácie o hre. Ak by ste však mali dodatočné otázky, napíšte nám ich do komentárov pod článkom.

 

Čo je to Fortnite?
Videohra pre PlayStation 4, Xbox One, Switch, Windows, Mac a mobilné telefóny. Táto akčná hra o prežitie je kombináciou budovacej hry Minecraft a akčných strieľačiek. Za rozvíjanie schopnosti tímovej práce ju oceňujú deti aj rodičia, je však nemožné opomenúť, že sa jedná o bojovú hru s hromadou zbraní a násilia. Existujú dve verzie hry – pre jedného hráča s názvom „Save the World“ a neskutočne populárna verzia pre viacerých hráčov, známa ako „Battle Royale“.
Čo je to Fortnite: Battle Royale?
Ak vaše deti hovoria, že hrajú Fortnite, takmer určite majú na mysli Battle Royale, free-to-play verziu hry pre viacerých hráčov. V tejto verzii zápasí spolu až 100 hráčov. Hráči sú rozmiestnení na hernú mapu a musia bojovať, aby zostali posledným žijúcim hráčom – tým, že pozabíjajú všetkých ostatných hráčov v hre. Hráči zbierajú zbrane, stavajú budovy a opevnenia a snažia sa udržať v bezpečnej zóne. Narozdiel od verzie Save the World tu nie sú žiadne zombie, takže hra nepôsobí tak strašidelne. Hráči si však môžu kupovať kostýmy, vďaka ktorým môžu vyzerať ako zombie alebo iná morbídna postavička.
Hráte hru sami, alebo v tíme?
V Battle Royale sú tri režimy hry: Solo, Duo a Squad. V režime Solo sú hráči do hry vhodení sami. V režime Duo začinajú s partnerom. V režime Squad (bojová jednotka) hrajú v štvorčlennom tíme. V režimoch Duo a Squad môžu deti hrať s dohodnutými kamarátmi, alebo im hra do tímu priradí náhodných hráčov.
Čo ak sa ešte moje dieťa necíti na akciu v Battle Royale?
Ak vaše deti ešte nikdy nehrali Fortnite alebo Battle Royale, netreba sa obávať. Režim Playground (ihrisko) umožňuje hráčom naučiť sa herné mechaniky bez toho, aby museli bojovať s protivníkmi. Ak si len chcú vyskúšať, ako fungujú niektoré zbrane, prípadne si potrebujú precvičiť stavanie opevnení, alebo si chcú zajazdiť na vozidlách typu golfový či nákupný vozík, tento režim je určený pre nich. Keď hrajú Playground, sú na mape maximálne štyria hráči a navyše je možné pridať všetkých do jedného tímu, aby vôbec nebolo možné si navzájom ubližovať.
Čo je to Save the World?
Save the World je klasická hra pre jedného hráča vo Fortnite. Narozdiel od Battle Royale, kde hráči bojujú medzi sebou, hráči v Save the World sú pozostalí po apokalypse. Niekoľko posledných žijúcich ľudí spoločne bojuje proti strašidelným zombíkom, ktoré sa v hre volajú huskovia (Ak sa chcete dozvedieť viac o herných výrazoch, pozrite si náš slovník).
Prečo sú deti tak zaujaté hrou Fortnite?
Prvým dôvodom je, že hra kombinuje dva žánre, ktoré sú medzi mladými hráčmi veľmi populárne. Ďalším dôvodom je rozprávková grafika, ktorá deti priťahuje viac než iné, hyper-realistické krvavé hry. Deti môžu hrať spolu s kamarátmi v režime Duo a Squad, čím sa do hry dostávajú spoločenské prvky. Populárne osobnosti z YouTube a Twitch (DanTDM, Ninja), ako aj celebrity (Drake) vysielajú naživo na internete ako hrajú Fortnite. Navyše, verzia Battle Royale je zadarmo (aj keď obsahuje mikrotransakcie – o tom viac nižšie).

Je Fortnite vhodná hra pre deti?
Pre niektorých rodičov je rozprávková grafika Fortnite bez krvi menej problematická, než realistické násilie v iných populárnych strieľačkách. Ale online chat zabudovaný do hry – špeciálne v Battle Royale verzii –  môže vystaviť mladých hráčov vulgárnym rečiam od náhodných ľudí v hre. Odborníci vo všeobecnosti neodporúčajú deťom do 13 rokov otvorený online chat, ale pri správnom usmernení zo strany rodičov môže byť pre tínedžerov Fortnite vhodnou alternatívou k realistickejším strieľačkám.
Koľko Fortnite stojí?
Verzia Fortnite: Battle Royale je momentálne zadarmo, s modelom free-to-play a mikrotransakciami. Štandardná cena kompletu Fortnite (vrátane Save the World) je 39.99 EUR. Vývojár Epic Games naznačil, že aj táto verzia hry bude eventuálne zadarmo (free-to-play), no nevieme presne kedy.
Obsahuje Fortnite mikrotransakcie?
V hre je mnoho príležitostí na míňanie skutočných peňazí. Fortnite hráčom podsúva ponuky na zakúpenie verzie hry Deluxe a Super Deluxe, ako aj virtuálne peniaze V-Bucks, za ktoré si môžu v hre nakupovať bonusové predmety. V každej sezóne (o sezónach viac nižšie) existuje Premium Battle Pass za 10 EUR, ktorý hráčom umožňuje súperiť na viacerých úrovniach a vyhrať exkluzívne virtuálne predmety a kostýmy do hry.
Od akého veku môžu deti hrať Fortnite?
Odporúčame pre tínedžerov od 13 rokov, najmä kvôli mikrotransakciám, otvorenému online chatu, rýchlej akcii a násiliu. Násilie v tejto hre je skôr komické, z postavičiek netečie krv ani nelietajú časti tela, ale stále sa jedná o zabíjanie nepriateľov. Horšie je to s mikrotransakciami, pri ktorých je dôležité, aby dieťa už chápalo základné koncepty hospodárenia s peniazmi.
Čo sú to “sezóny” vo Fortnite?
Narozdiel od mnohých iných multiplayerových hier, Battle Royale má aj príbehovú líniu, ktorá sa prejavuje častým pridávaním nového obsahu do hry. Mnohé z týchto prvkov slúžia len na to, aby hru udržali sviežu a zaujímavú (kostýmy pre postavičky), ale často sú v hre aj väčšie zmeny, napríklad nové herné mapy, nové teleportačné miesta (vďaka ktorým je možné cestovať na nové lokácie), či nové spôsoby, ako sa postavičky v hre zobrazujú ostatným hráčom (napríklad schopnosť stať sa neviditeľným). Nový obsah do hry prichádza zhruba každých 10 týždňov – tieto cykly sa nazývajú “sezóny”. Už počas hrania v jednej sezóne sa objavujú náznaky toho, čo príde v ďalšej, aby sa hráči mohli stále tešiť na nový obsah.
Na ktorých platformách môžete hrať Fortnite?
Fortnite je dostupný na konzolách Nintendo Switch, Sony PlayStation 4, Microsoft Xbox One, a samozrejme, aj pre počítače s operačným systémom Windows a Mac. Existuje tiež mobiná verzia hry pre iOS a Android telefóny. Fortnite je možné hrať naprieč platformami, čo znamená, že hráč na počítači môže byť v jednom tíme s hráčmi na PS4 a Xboxe. Hráči si môžu vytvoriť profil na jednom zariadení a preniesť si ho aj na inú konzolu či počítač. Napríklad môžete začať hrať počas obednej prestávky na telefóne, potom neskôr doma pokračovať v hraní na počítači alebo konzole.

Ako je Fortnite prepojený na Twitch?
Niektoré deti sa Fortnite nielen hrajú. Sledujú aj iných a to tak, ako je zvykom sledovať športové zápasy, na stránke Twitch. Na živo tu vysielajú svoje zápasy aj celebrity, ako je napríklad hudobník Drake. Twitch je sociálna platforma pre hráčov, ktorých zaujíma streaming. Živé vysielanie môže byť nepredvídateľné, takže sa uistite, že viete ktorých hráčov vaše deti cez Twitch sledujú. Ak vaše deti spomenú, že by chceli sami začať vysielať svoje hranie online, dôkladne zvážte s tým spojené riziká.
Môžu sa hráči vo Fortnite: Battle Royale medzi sebou rozprávať?
V hre funguje živý, nemoderovaný chat medzi hráčmi Fortnite na konzolách a počítači. Hra obsahuje hlasový, ako aj textový chat. Vystavuje tak hráčov rečiam náhodných cudzích ľudí, pričom vulgárny jazyk je v hre bežným javom.
Ako sa dá vypnúť hlasový chat vo Fortnite: Battle Royale?
Na hlavnej obrazovke hry otvorte Nastavenia (najprv ikonka s tromi pásikmi, potom ikonka ozubeného kolieska). Potom na vrchu obrazovky zvoľte záložku Audio. V tomto menu môžete upravovať rôzne nastavenia zvuku, vrátane hlasového chatu.

Ako dlho trvá jeden zápas vo Fortnite: Battle Royale?
Každý zápas trvá zhruba 20 minút, ale hráči, ktorí sú vyradení (zabití) skôr, hrajú samozrejme kratšie.  
Ako môžete regulovať koľko času vaše deti strávia pri obrazovke, keď hrajú Fortnite?
Keďže jeden zápas trvá 20 minút, je veľmi ľahké chytiť sa do pasce a chcieť „ešte jedno kolo“. Je to podobné, ako keď si pozriete celú sériu obľúbeného seriálu na jedno posedenie. Ako rodič môžete však využiť pomerne krátku dĺžku zápasov na vytvorenie prirodzeného bodu ukončenia hry. Pri niektorých deťoch je lepšie určiť koľko času môže stráviť hraním (napríklad hodinu denne), iným je lepšie určiť koľko zápasov za deň si môže zahrať (napríklad štyri).
Je Fortnite návykový?
Hra obsahuje mnoho prvkov, ktoré podnecujú k častému hraniu. Od postavičiek vo vtipných kostýmoch, cez zábavné tančeky až po neustále sa meniace zbrane, mapy a výzvy. Pre deti, ktoré sa hrajú s kamarátmi, je veľmi ťažké odolať spoločenským a súťaživým aspektom hry. Ale skutočná závislosť je niečo iné. Mnoho vedcov si myslí, že je možné stať sa závislým na videohrách. Svetová zdravotnícka organizácia, ako aj ďalšie organizácie, už identifikujú poruchu spojenú s hraním online, ktorú prirovnávajú k závislosti – vyžaduje si to však ešte ďalší výskum, keďže odborníci túto poruchu spájajú aj s depresiami či ADHD.

Autor pôvodného článku: Frannie Ucciferri

Preložené autorom Vĺčata.sk z Common Sense Media, Americkou neziskovou organizáciou, ktorá pomáha rodinám robiť správne rozhodnutia v dnešnom svete médií a technológií. Pôvodný článok nájdete tu: Parents’ Ultimate Guide to “Fortnite”

Zabudli sme na niečo? Napíšte nám vaše otázky do komentárov pod článkom.

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.