+ Plusy
  • Postupné predstavovanie strategických prvkov
  • Ľahko osvojiteľné ovládanie
  • Prehľadná grafika
- Mínusy
  • Hra sa nevyjadruje k negatívnym stránkam ťažby ropy
  • Ku koncu môže komplexnosť neskúsených hráčov odradiť
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Good old games Black Dragon

Naučte sa všetky techniky ťažby a staňte sa ropným magnátom s hrou Turmoil

Vyskúšajte si ako sa ťažilo “čierne zlato” na divokom západe. Osídľovanie Severnej Ameriky od nájdenia ropy až po jej predaj.

Turmoil je simulátor s prvkami stratégie a príjemnou grafikou, ktorá vás vtiahne do Severnej Ameriky 19. storočia. Hráči budú inovovať techniky ťažby, budovať podzemné siete, ale hlavne rozumne obchodovať.
Deti majú za úlohou vyťažiť a predať čo najviac ropy a získať viac mestských podielov ako ich konkurenti (počítačoví protihráči) a tým pádom získať kontrolu nad mestom. V tomto titule nájdu 4 rôzne úrovne pričom v každej ďalšej bude náročnosť mierne stúpať. Správny výber pozemkov, nákup vylepšení ťažby a v neposlednom rade načasovanie predaja budú kľúčové prvky na ceste k úspechu. Hra bohužiaľ nerieši morálnu problematiku spájanú s ťažbou ropy. Tú však nájdete v titule Oiligarchy, ktorú sme už na našej stránke spomenuli v článku Kontroverzné hry od štúdia Molleindustria.

Prínos pre dieťa:
Hráčovou úlohou je čo najskôr nájsť ropu a následne začať ťažiť. Potom má na výber či bude ropu predávať alebo uskladňovať. Predaj môže uplatniť v dvoch obchodoch pričom si musí strážiť výhodnú cenu. Dieťa musí dávať pozor aj na to, či vzácna surovina neunikne a to buď dostatočným úložným priestorom, alebo rýchlym odberom pomocou konských záprahov. Hra bude vyhovovať deťom, ktoré sú schopné kontrolovať viac funkcií súčasne a vedia si nájsť system aj v zložitejších situáciách. Zároveň je však časovo nenáročná, trvá len niečo pod 3 hodiny. Má zaujímavé strategické prvky ako napr. pohyblivá cena ropy, ktorá deti núti rozmýšľať, kedy môžu predávať a naopak, kedy sa predaj už neoplatí. Má tiež dva stupne náročnosti. Prvý je skôr na oboznámenie sa s hrou a naučenie mechaník a druhý stupeň je určený zapáleným stratégom. Pre správne pochopenie herných mechaník dieťaťu stačí základná znalosť angličtiny.
Čo hra rozvíja:
“Multitasking “
Hľadanie ropy, jej odvoz do skladov alebo predaj sú atribúty, ktoré bude musieť hráč sledovať v reálnom čase. Rozvíja preto schopnosť sústrediť sa na niekoľko malých úloh naraz.
Strategické myslenie
Správne vyhodnotenie situácie, kedy ťažbu inovovať, predávať ropu, či ktoré nálezisko si prenajať vyžaduje strategické premýšľanie.
Námety na diskusiu:
Havárie
Hovorte s deťmi o ekologických úskaliach ťažby ropy. Skúste sa porozprávať aj o iných haváriách súvisiacich s energetickými zdrojmi.
Život na divokom západe
Využite zážitok z hry na diskusiu o tom, čo v nej chýba. Ako súviselo ťaženie ropy s nezhodami s pôvodným obyvateľstvom Amerického kontinentu?
Čím môžeme nahradiť ropu
Existujú nerastné suroviny, ktorými sme schopný nahradiť ropu? Opýtajte sa detí na príklady vynálezov, ktoré už dnes pomáhajú zbavovať sa závislosti na tejto surovine.

Počet hráčov: 1

Marek Sabo

Marek je milovník RPG hier a knižnej série Zaklínača. Rád si oddýchne pri sledovaní futbalového zápasu jeho obľúbeného tímu FC Liverpool. Zaujíma sa o umenie a vizuálne prevedenie hier.