Ukážte tieto YouTube kanály vašim deťom. Aj internet sa dá používať užitočne

Ako fungujú atómové elektrárne, sopky či ľudské oko? Odpovede na tieto, ale aj iné otázky sa môžu deti dozvedieť vďaka nasledujúcim YouTube kanálom.

Veľkou výhodou audiovizuálneho obsahu je, že často krát dokáže ponúknuť informácie atraktívnym spôsobom, vcelku rýchlo a dieťa nemá pocit, že sa učí. V tomto článku sme si pre vás prichystali zopár odporúčaní na rôzne náučné YouTube kanály, ktorých obsah je dostatočne obohacujúci na to, aby zaujal deti rozličných vekových kategórií. Vybrané kanály sú po slovensky alebo česky, takže deti im budú zaručene rozumieť. Tematicky sú naozaj rôznorodé, stačí si len vybrať podľa potreby.

Najprv deti

Začneme najprv tými najmladšími vekovými skupinami. Predškolákov určite zaujme kanál s názvom “Najprv deti”, ktorý sa zameriava na rozvíjanie elementárnych zručností, akými sú počítanie do 10, farby, dopravné prostriedky, angličtina a podobne. Veľkým plusom je, že vo videách sa veľmi nerozpráva, sú stručné a vecné. Veková skupina od 2-4 rokov určite ocení, že obsah je ľahko pochopiteľný. Bohužiaľ, kanál je už tri roky neaktívny a nové videá nepribúdajú.

Strom života

Tento kanál je sprievodnou súčasťou rovnomennej neziskovej organizácie so zameraním na environmentalizmus. Ich hlavným cieľom je vzdelávať deti a snaha vybudovať u nich vzťah k prírode. Okrem videí zaoberajúcich sa ekológiou tu môžete nájsť aj množstvo náučného obsahu, vďaka ktorému sa vaše deti dozvedia napríklad “Prečo je oceán slaný” alebo “Ako fungujú sopky”. Pozitívom je, že videami sprevádza deti moderátorka, ktorá vysvetľuje pútavo, čím dokáže udržať pozornosť. Videá sú v dobrej kvalite a okrem tých edukačných, sa na kanáli nachádzajú aj zdokumentované aktivity neziskovej organizácie, ktoré poskytujú skvelú inšpiráciu k činnosti mimo obrazovku počítača. Obsah môže zaujať deti od 8 do 12 rokov.

Unikátne informácie

Ak deti zaujíma dejepis, tak tento kanál môže byť vhodnou učebnou pomôckou. Najnovšie videá sa zaoberajú udalosťami druhej svetovej vojny, mesiac po mesiaci, vďaka čomu je možné hlbšie preniknúť do tohto obdobia a dozvedieť sa tak množstvo nových poznatkov. Za zmienku určite stojí aj séria videí s názvom “Unikátna história” v ktorej autor rozoberá známe, aj menej známe historické udalosti. Okrem videí týkajúcich sa minulosti, tu môžete natrafiť aj na obsah z oblasti vedy, techniky alebo psychológie. Veľmi zaujímavé video, ktoré určite stojí za pozornosť, je o násilí v počítačových hrách. Škoda je, že aj napriek kvalitnému obsahu, nie sú videá až tak príťažlivo spracované a séria “Unikátna história” už je dlhšie bez nového obsahu. Cieľovou skupinou sú najmä deti medzi 13 a 18 rokom.

Interez

Staršie deti, najmä vo veku 15 a vyššie, sa často zaujímajú o veci, ktoré nepochádzajú len zo študijných osnov. V tomto prípade ich môžete odkázať na kanál webového portálu Interez. Tematický okruh je naozaj pestrý a nájdete tu audiovizuálny obsah, ktorý sa zaoberá aj občas prekvapivými otázkami, ktoré by ste si zrejme bežne nekládli. Napríklad: “Aké rozlíšenie má ľudské oko”, alebo “Čo by sa stalo ak by dva roky nepršalo?” Videá sú krátke a naozaj z rôznorodých sfér. Niekedy ale môžete naďabiť na nie príliš obohacujúce témy, ktorých sledovanie nič neprinesie.

Otevřená věda

Vedu milujúce deti vo veku od 11 do 17 rokov, si určite zamilujú tento skvelý český kanál, ktorý ponúka množstvo náučných videí z rôznych vedeckých oblastí. Navyše, ich spracovanie je vizuálne kvalitné a obsah je viac než zrozumitelne vysvetlený. Vďaka tomu dokážu deti jednoducho pochopiť aj takým na prvý pohľad komplikovaným témam, akými sú kvantová mechanika, či proces vytvárania jadrovej energie. Obsah hodnotíme ako naozaj vysoko erudovaný. Nanešťastie tu platí, že dobrého veľa nebýva a ocenili by sme, ak by videá vychádzali častejšie.

Minúta Ekonómie

Ekonomika je tiež jedna z oblastí, ku ktorej je dobré viesť deti čo najskôr. V prípade tohto kanálu je vhodnejšie, ak by ho sledovali o trochu staršie ročníky (od 14 rokov). Zatiaľ sú na ňom iba štyri videá, no ich spracovanie je taktiež veľmi originálne, takže sa dané témy dajú ľahko pochopiť.

Matika za 3 minúty

Tento článok by nebol kompletný bez kanálu o matematike. Autor sa v ňom zaoberá predovšetkým logickými a matematickými hádankami, ktoré deťom potrápia mozgovú kôru. Inšpirovať sa nimi môžu aj učitelia matematiky a zakomponovať ich do výučby. Ocenili by sme však, ak by autori doplnili videá, ktoré by rozoberali aj teóriu. Na tomto kanáli sa nájdu deti od 12 do 16 rokov. .

 

k vás táto téma zaujala, prečítajte si výber užitočných YouTube kanálov zo zahraničia alebo si pozrite tipy na ďalší slovenský audiovizuálny obsah so vzdelávacím potenciálom.

Jakub Ondriáš

Volám sa Jakub a som študentom odboru Teória digitálnych hier na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Videohry sú už odmalička mojou veľkou vášnou a v poslednej dobe sa venujem aj ich tvorbe. Vyhľadávam predovšetkým tituly s dobrým príbehom a zábavnou hrateľnosťou. Hry považujem za novodobé umelecké médium ktoré dokáže rozprávať príbehy unikátnym spôsobom tak, ako to nedokáže žiadne iné médium.