Návod pre rodičov: Ako na výber rodičovského zámku? Druhá časť

Poznáte nástroje na ochranu detí pred hrozbami internetu? Viete ako obmedziť čas, ktorý trávia na počítači? Je ich mnoho, stačí si vybrať ten pravý.

Čo sú to rodičovské zámky a niekoľko ďalších príkladov aplikácií sme predstavili v prvej časti tohto článku.

Norton Family 

Táto aplikácia od spoločnosti Norton ponúka možnosť filtrovania a blokovania obsahu a tiež nastavenie času stráveného na počítači. Kvalitný filter obsahu zachytí takmer všetky nežiaduce stránky. Citlivosť filtrov sa nastavuje automaticky podľa veku dieťaťa, pričom najmladšie deti majú najprísnejší filter a naopak. Ak však dieťa narazí na blokovanú stránku, ku ktorej chce mať prístup, môže do formulára napísať odôvodnenie, a táto správa sa odošle rodičovi na mail.

Prepracovaná je tiež funkcia nastavenia času stráveného na zariadení. V nej môžete nastaviť nielen celkový čas, ale aj konkrétne úseky v priebehu dňa, kedy môže dieťa zariadenie používať. Špeciálnou funkciou Norton Family je možnosť vyhradiť čas na výuku. V tomto režime je zapnutý prísnejší filter, ktorý by mal pomôcť dieťaťu sústrediť sa. Automaticky nastavený filter však umožnil spustiť online hry, preto odporúčame manuálne nastavenie nežiadúcich stránok.

Aplikácia ďalej umožňuje monitorovanie prezeraných videí na Youtube a zaznamenáva najčastejšie vyhľadávané výrazy. Nastavenie blokovania reklám funguje obmedzene, napr. reklamy na Youtube neblokuje vôbec. Ďalšie dve funkcie, filtrovanie aplikácií a sledovanie polohy, nie sú pre desktopovú verziu aplikácie podporované. Rodič tiež nemá prístup k upravovaniu obsahu kategórií filtrovania, ale môže vytvárať zoznamy zakázaných, respektíve povolených webov.

Spoločnosť Norton poskytuje licenciu na rok za $49.99, čiže približne 42€. Taktiež ponúka tridsať dňovú skúšobnú verziu. Aplikácia Norton Family je určená pre Windows, Android aj systémy od spoločnosti Apple

Qustodio

Podobne ako u predchádzajúcich aplikácií je pred používaním rodičovského zámku nutná registrácia a vytvorenie profilu dieťaťa. Hlavnou funkciou aplikácie je filtrovanie obsahu na internete. Taktiež umožňuje obmedzenie času používania zariadenia, monitoruje aktivitu na Youtube a sleduje čas používania aplikácií. Qustodio nie je dostupný v slovenčine ani češtine, preto nezachytí rizikové výrazy priamo pri vyhľadávaní. 

Filter webov funguje automaticky na základe preddefinovaných kategórií. Pri každej kategórii je možné určiť či je povolená, blokovaná alebo je povolená, ale s upozornením pre rodiča. Filter nepozná všetky weby zo slovenského a českého prostredia, v teste nezachytil niekoľko e-shopov s alkoholom. Tento problém ale aplikácia umožňuje riešiť dvoma spôsobmi: buď, zablokovať všetky neznáme weby alebo jednotlivé nebezpečné stránky zadať ručne.

Quastido ponúka skvelú funkciu, ktorá sa volá “Activity timeline”, čiže časová os aktivít. V tomto prehľade môže rodič vidieť všetky weby a aplikácie, na ktoré dieťa v priebehu dňa kliklo. Pri každej aktivite umožňuje zobraziť detail, z ktorého sa dozvie základné informácie o danej doméne, do akej kategórie je stránka zaradená a taktiež rýchle zhodnotenie daného webu (aj keď pri slovenských stránkach nie je vždy presné). Priamo v tomto zobrazení môže rodič nastaviť stránku ako blokovanú. 

Okrem filtrovania obsahu aplikácia umožňuje nastaviť časový limit strávený na počítači pre každý deň v týždni. Taktiež sa dajú nastaviť časové úseky v priebehu dňa, kedy je povolené/zakázané zariadenie používať. V základnej verzii je možné monitorovať aktivitu dieťaťa na Facebooku. Rodičovi sa však zobrazia len tie aktivity, ktoré sú verejne viditeľné. Nie je možné nazerať do súkromného obsahu a správ. Odinštalovanie aplikácie je zabezpečené nutnosťou zadať prihlasovacie údaje rodičovského konta.

Voľne dostupná verzia je obmedzená na jedno sledované zariadenie a umožňuje len základné funkcie. Najlacnejší prémiový balíček stojí $54.95 na rok, čo je okolo 46€ a ponúka licenciu pre monitorovanie piatich zariadení. Okrem toho má predplatiteľ prístup ku všetkým prémiovým funkciám ako napríklad rozšírené správy o činnosti dieťaťa, nastavenie časových limitov pre jednotlivé zariadenia a aplikácie alebo funkciu pokročilého sledovania Facebooku. Na mobilných zariadeniach Android alebo Apple umožní sledovať hovory a SMS správy. Spoločnosť Qustodio tiež ponúka balíčky ochrany pre školy.

McAfee Safe Family 

Tento program na rozdiel od predchádzajúcich spravuje aktivity dieťaťa priamo z nainštalovanej aplikácie. Pri inštalácii programu musí rodič vybrať či sa jedná o zariadenie jeho alebo dieťaťa. Po prihlásení sa tieto zariadenia automaticky prepoja. Program umožňuje spravovať aplikácie používané dieťaťom na diaľku, filtrovať obsah na internete,  nastaviť čas strávený na mobile, tablete či počítači alebo v jednotlivých aplikáciách a samozrejme sledovať aktivity dieťaťa.

Nastavenie funkcií v aplikácii Safe Family nie je veľmi intuitívne, preto trvá dlhšiu dobu kým sa v ňom užívateľ zorientuje. Filter webového obsahu sa nastavuje zvolením povolených, respektíve zakázaných kategórií alebo priamo zadaním webov, ktoré majú byť blokované. Program je primárne určený pre anglicky hovoriacich užívateľov, preto filter nezachytí mnoho slovenských stránok ako napr. eshopy s alkoholom. Ani pri zakázaných stránkach nefunguje vždy perfektne a záleží aj od prehliadača, ktorý dieťa používa.

Najväčšou výhodou tejto aplikácie je umožnenie prístupu ku všetkým aplikáciám a programom v zariadení dieťaťa. Rodič môže aplikáciu jedným stlačením zakázať alebo povoliť. Taktiež môže nastaviť limit pre používanie konkrétnej aplikácie. Ak dieťa spustí zakázaný program, systém mu ponúkne možnosť napísať rodičovi správu. 

Rodič má v aplikácii na svojom zariadení aktuálny prehľad o tom aký program dieťa využíva prípadne čo vyhľadáva na internete. Nastavenie času používania zariadenia je značne obmedzené. Rodič má možnosť nastaviť len rozmedzie hodín od koľkej do koľkej môže byť zariadenie používané. Ak chce dieťa program odinštalovať zo svojho zariadenia, musí najprv dostať povolenie v aplikácii rodiča.

Jedná sa o platený program určený pre Windows, Android a zariadenia s iOS. McAfee ponúka tridsať dňovú skúšobnú dobu. Po uplynutí tejto doby je program spoplatnený sumou $7.99 (6,70€) za mesiac alebo $49.99 (42€) za rok.

Jana Baluchová

Jana študuje na Masarykovej univerzite v odbore Informačné štúdiá a knihovníctvo. Venuje sa najmä oblasti dát a UX designu, ale cudzie jej nie sú ani témy spojené s EdTechom.