Spoznajte kultúru vzdialených národov pomocou hier

Ako môžeme pochopiť kultúru vzdialených národov? Stačí sa prehnať mexickou púšťou, nasledovať hlas inuitského starešinu a postaviť perzské mesto.

Vo svete, ktorý sa globalizáciou neustále zmenšuje, je nesmierne dôležité poznať svojich “susedov”. Vďaka miestnemu folklóru či nuansám každodenného života môžeme pochopiť politickú situáciu, umenie alebo medziľudské vzťahy. Pozrime sa spoločne na niekoľko kultúrne autentických videohier, ktoré nám v tom môžu pomôcť.

 

Mulaka

Netradičná hra Mulaka je inšpirovaná legendami Indiánov Tarahumara zo severného Mexika. Developeri štúdia Lienzo konzultovali príbeh s kulturológmi, ale aj lídrami samotného kmeňa. Výsledkom je 3D akčná adventúra, v ktorej prechádzate mexickou krajinou, bojujete s mytologickými nepriateľmi a usilujete sa o záchranu celého sveta.

Tešiť sa môžete aj na bohaté sprievodné materiály – autentickú hudbu na SoundCloude a dokumentárnu sériu “Tarahumara Culture”. Pri prekonávaní prekážok a protivníkov sa spoliehate predovšetkým na úžasné atletické schopnosti, ktorými sa kmeň preslávil, ale aj na logiku a rýchle reakcie.

 

Raji: An Ancient Epic

Na tento hack-n-slash titul si zrejme počkáme ešte jeden-dva roky, no demo si môžete vyskúšať na Steame už dnes. Indické štúdio Nodding Heads Games sa rozhodlo spracovať príbeh, ktorý svetu ukáže to najlepšie z juhovýchodnej Ázie. Hra čerpá predovšetkým z bohatej hinduistickej a balijskej kultúry.

Mladé dievča Raji sa za pomoci vyšších síl rozhodne zastaviť inváziu démonov a zachrániť svojho malého brata z osídel mocného Mahabalasura. V jej koži bojujete proti hordám nepriateľov a riešite jednoduché hlavolamy, pričom sa nenápadne zoznámite s balijským sochárskym umením či panteónom lokálnych bohov.

 

Never Alone

Na tejto vizuálne podmanivej hre sa podieľalo až štyridsať členov inuitského kmeňa Iňupiaq. V jednotlivých úrovniach nájdete bonusové videá, v ktorých zdieľajú svoju múdrosť a zaujímavosti z ich kultúry. Jeden zo starešinov vás dokonca sprevádza dejom v úlohe rozprávača.

V príbehu opradenom legendami sa vydáte hľadať zdroj ničivej snehovej víchrice, pričom striedavo ovládate polárnu líšku a odvážne dievčatko Nuna. Schopnosti týchto postáv sa dajú zaujímavým spôsobom kombinovať a veľkou devízou hry je, že sa do nej v kooperatívnom móde môže zapojiť aj rodič či súrodenec. Viac o Never Alone si môžete prečítať v samostatnej recenzii.

 

Age of Empires II

Tento titul patrí do panteónu najobľúbenejších a najznámejších strategických hier. Nie je to náhoda – z hľadiska vyváženia a využitia logiky patrí aj po dvadsiatich rokoch medzi absolútnu špičku.

V Age of Empires si vyberiete národ, v rámci ktorého staviate mesto, rozvíjate ekonomiku a bojujete proti nepriateľom. Jednotlivé civilizácie sa odlišujú špecifickou architektúrou, silou náboženstva či rôznymi (ne)výhodami – Číňanom na začiatku pomôže počet obyvateľov, Japoncom prístup k moru, Mongoli to majú ťažšie z hľadiska ekonomiky.  

V móde jedného hráča sa môžete vcítiť do kože ikon, akými sú William Wallace, Džingischán, ale aj Jana z Arku, ktorej príbeh zaujímavo reflektuje kresťanskú kultúru a dejiny. Záujem o tému národnej identity a rôznorodosti dokážu spoľahlivo vzbudiť aj ďalšie hry z podobného súdka, napríklad  ťahovky  Civilization či Total War.

Petra Stračiaková

Petra vyštudovala filmovú scenáristiku na VŠMU a okrem umeleckých projektov sa venuje aj komunikácii v online priestore. Silné príbehy, charaktery a budovanie vzťahov ju dokážu nadchnúť v hrách, filmoch, knihách aj v skutočnom živote. Jej obľúbený žáner je RPG, no nechá sa nahovoriť takmer na hocičo. Videohry, zvlášť tie pre viac hráčov, vníma ako nový rozmer reality.