Ako nás môžu videohry motivovať k návšteve prírody

Internet a videohry často považujeme za bariéru medzi deťmi a prírodou. Pozrime sa spoločne na techniky, ktorými môžeme túto situáciu zmeniť.

Podľa výskumu austrálskeho Inštitútu pre trvalo udržateľný rozvoj je náklonnosť človeka k prírode úzko spojená s jeho výchovou. Deti, ktoré si môžu samé vybrať, ako tráviť čas v lese, sú v neskoršom veku s prírodou spriaznenejšie. Z výsledkov štúdie vyplýva, že ich k hre vonku dokáže inšpirovať predovšetkým ilúzia nebezpečenstva a prvky role-play. Ako môžeme tieto poznatky využiť k tomu, aby sme mladých motivovali k outdoorovým aktivitám?

Od obrazovky do lesa

Ako inšpirácia nám môže slúžiť žáner videohier survival, v ktorom máte jediný cieľ – prežiť čo najdlhšie v náročných, zväčša prírodných podmienkach. Okrem toho, že tieto tituly sú výbornou školou šetrenia a logického plánovania, spájajú ich herné mechaniky, ktoré sa dajú jednoducho preniesť aj do reality.

 

Scavenging – Prehľadávanie

Základom prežitia v divočine je nájsť dostatok potravín a materiálov. Aby scavenging dieťa upútal, to musí mať pred sebou vidinu krátkodobého cieľa. Tým je napríklad postavenie bunkra z polámaných konárov (môžete tiež otvoriť diskusiu o tom, čo sa v lese deje s hnijúcim drevom) alebo príprava nazbieraných hríbov na vlastnoručne postavenom ohnisku. Navštívte miesta, na ktorých môžete nájsť niečo výnimočné. Napríklad na brehoch Oravskej priehrady sa dodnes povaľujú zvyšky vybavenia zaplavených domov.

 

Crafting – Výroba

Aby ste v náročných podmienkach prežili, musíte kreatívne využiť všetky materiály, ktoré máte k dispozícii. Skvelou inšpiráciou je YouTube kanál Primitive Technologies, kde sa naučíte vyrobiť kamenné kladivo, drevený prak či tehly z blata. Fantázii sa medze nekladú, aj odhodená plechovka môže poslúžiť ako užitočná reflexná lampička. Ďalšie zaujímavé nápady nájdete v našom článku venovanému offline aktivitám pre hráčov Minecraftu.

 

Role-play

Role-play je skvelou pomôckou na rozvíjanie emócií či schopnosti riešiť zložité morálne problémy. Vďaka fiktívnemu príbehu sa môžete so svojim dieťaťom na chvíľu premeniť na neohrozených dobrodruhov. Takéto hry sú obzvlášť zábavné pre súrodencov či partiu kamarátov, no ak s dieťaťom plánujete sólo výlet do prírody, nebojte sa zapojiť aj vy. Ako na to? Inšpirujte sa formátom pen-and-paper alebo vytvorte postavu podľa týchto otázok:

  1. Odkiaľ hrdina pochádza?
  2. Kto sú členovia jeho rodiny?
  3. Čo robil pred svojou dobrodružnou výpravou?
  4. Aké sú jeho silné a slabé stránky?
  5. Po čom túži zo všetkého najviac?
  6. Aký je jeho najväčší strach?

 

Inšpiratívne videohry

Využite dlhé zimné večery a dovoľte deťom zblížiť sa s prírodou aj samotnými videohrami. V roku 2016 vyšla krásne spracovaná survival hra The Flame in the Flood (12+), o ktorej sa môžete dočítať viac v našej recenzii.

 

Pre tých, ktorí majú radšej pútavý príbeh ako náročné výzvy, môže byť zaujímavá poetická detektívka Firewatch (15+). V nej sa hlavný hrdina ponára do tajomstiev národného parku, pretože sa nedokáže vyrovnať s faktom, že lásku jeho života pohlcuje nastupujúca demencia. Ďalšími vhodnými titulmi sú napríklad Shelter (8+), Unravel (8+), Ori and the blind Forest (9+), e-River Cabin Journal (10+), Abzu (10+),  či The Long Dark (13+).

 

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

nadacia orange

Petra Stračiaková

Petra vyštudovala filmovú scenáristiku na VŠMU a okrem umeleckých projektov sa venuje aj komunikácii v online priestore. Silné príbehy, charaktery a budovanie vzťahov ju dokážu nadchnúť v hrách, filmoch, knihách aj v skutočnom živote. Jej obľúbený žáner je RPG, no nechá sa nahovoriť takmer na hocičo. Videohry, zvlášť tie pre viac hráčov, vníma ako nový rozmer reality.