Pozerajú sa deti na výlete do mobilu? Využite to vo svoj prospech!

Výlety do prírody si môžete spestriť aj zaujímavými aplikáciami, vďaka ktorým zlepšíte svoje znalosti a kreativitu.

platformy
témy

Ukážte deťom, že mobil sa dá efektívne využiť aj na výlete. Existuje množstvo užitočných aplikácií, vďaka ktorým objavíte neznáme miesta, spoznáte nové druhy zvierat, rastlín, ba dokonca nahlásite nelegálnu skládku. Nezabúdajte však na pravidlá, ktoré ste si s deťmi stanovili. Určte si aj čas, kedy sa vo vašej domácnosti technológie nebudú vôbec používať.

Mobil neslúži iba na selfie

Väčšina dnešných telefónov má kvalitný foťák a je škoda ho nevyužiť. Nepotrebujete žiadnu aplikáciu, stačí ho len zapnúť a cvakať. Vymyslite zadanie, alebo nastavte pravidlá súťaže. Kto vyfotí najviac druhov stromov? Kto nájde najviac sôch?

Ďalšou skvelou aktivitou je rekonštrukcia fotiek. Vyberte z fotoalbumov staré fotografie, vydajte sa na miesta z nich a skúste urobiť podobné snímky. Miesta môžete fotiť aj v čase. Máte obľúbené miesto v okolí? Pravidelne ho zachytávajte a vytvorte koláž snímkov jeho zmeny.

Poslednou výzvou je fotografia dňa. V rámci rodiny sa dohodnite, že každý z vás urobí jednu snímku denne. Fotografia, však musí vystihovať váš daný deň. Pred večerou si svoje diela ukážte. Potom pri stole už len diskutujte, čo fotky vyjadrovali a aký ste mali deň. A ak už u vás doma stratia fotografie sympatie, tak skúste opakovať postup s videom. Natočte krátky film z výletu!

aplikacie na vylety do prírody

Fotografovanie viete využiť aj v školskom prostredí. Vytvorte si na predmete biológie vlastnú triednu databázu. Každý žiak dostane zadanie odfotiť rastlinku, hubu, strom, zvieratko… Následne k nemu pridá lokáciu, kde sa objekt nachádzal a krátku charakteristiku. Trieda si tak spoločne vytvorí autentické vzdelávacie materiály. Aktivitu skúste prepojiť aj s využitím Microsoft Office 365. Žiaci môžu zaznamenávať údaje do tabuliek,tvoriť prezentácie či grafy, prípadne formátovať texty.

Poslúžia aj mapy

Medzi bežných pomocníkov patria aj Google Maps (Android, iOS), Mapy.cz (Android, iOS) alebo Mapa.sk, ktorá obsahuje databázu historických máp. Na preskúmanie zmien povrchov, prírody či vodných tokov na našom území sú veľmi nápomocné aj Staré mapy. Využite ich naplno. Nechajte deti vopred naplánovať trasu výletu, označte si na mapách body, ktoré ste navštívili, zistite aký je najvyšší vrchol v okolí, v akom kraji sa nachádzate, aká rieka tam tečie a pod.

Do digitálnych máp môžete zaznamenávať aj miesta, ktoré by ste chceli raz navštíviť, múzea, pamiatky alebo aj bydlisko obľúbenej rozprávkovej postavičky. Dĺžku trasy a výkon môžete následne aj merať. Zistite, koľko kilometrov ste prešli, a ako dlho vám to trvalo. Zlepšíte svoj čas nabudúce? K sebameraniu chôdze, behu,jazde na bicykli a iným aktivitám slúži napr. aplikácia Strava (Android, iOS).

Obohatenie výletov pomocou apiek

Zdrojom aktivít v prírode je aj svetoznámy Geocaching (Android, iOS), vďaka ktorému sa dostanete na často nepoznané miesta a zlepšíte si svoju orientáciu v teréne. Na orientáciu skúste aj kompas. Ten zvykne byť v mobilných zariadeniach dokonca predinštalovaný. Na záver nezabudnite spolu s deťmi pred výletom skontrolovať počasie napr. cez aplikáciu Windy (Android, iOS), kde na detailných mapách odsledujete teplotu, zrážky, rýchlosť vetra, kvalitu vzduchu a iné. Meteorologické zmeny, môžete sledovať nie len u nás, ale aj po celom svete.

Pri dobrodružstvách v prírode nás bohužiaľ často čaká aj nepríjemné prekvapenie v podobe nelegálnej skládky alebo rôznych iných znečistení. Ak na niečo také natrafíte, urobte fotografiu a čin nahláste cez aplikáciu TrashOut (Android, iOS). Na podobnom princípe funguje aj Nekŕm (Android), ktorá sa zameriava na odhaľovanie nelegálneho a nevhodného prikrmovania divej zveri.

Výlet si môžete naplánovať aj s mladým Corgoňom, bájnym hrdinom, ktorý vás prevedie zábavno-náučnou formou po siedmich pahorkoch Nitry.

Príbehy nesmú chýbať

Pokiaľ vycestujete na výlet do susednej Českej republiky vydajte sa po stopách Skrytých príbehov. V krásne ilustrovanej aplikácií nájdete off-line mapu a audio nahrávku nevšedného príbehu, ktorý sa vzťahuje k danej lokalite. Cieľom je na každom mieste splniť úlohy a zbierať body. (Android, iOS)

Existujú však aj trochu náročnejšie šifrovacie hry. Do tých sa zvyčajne zapája väčší tím, ktorý rieši šifru priamo v teréne. Hry sú už zvyčajne za poplatok. Pozrieť sa môžete napríklad na ponuku od Pod klobúkom.

Skvelým projektom na preskúmanie okolia je aj Legendarium, ktoré organizuje Prešovský kraj. Ide o každoročnú súťaž, v ktorej rodiny s deťmi spoznávajú zaujímavé miesta v tomto kraji, hľadajú trezory, zbierajú pečiatky a súťažia o rôzne ceny. Všetky tipy na výlety, nájdete na interaktívnej mape aj s krátkym popisom.

Čosi sa naučiť

Aplikácií na spoznávanie nie len prírody, ale aj krásnych miest je mnoho. Využiť môžete napríklad tieto: Aplikácia na huby (Android) alebo iHoubař (iOS) vďaka, ktorým nazbierate v lese tie správne huby. PeakVisor (Android, iOS) vám pomôže určiť jednotlivé pohoria a vrcholy, cez Night sky (iOS) zas spoznáte krásy nočnej oblohy. Svoje obzory môžete rozšíriť aj v poznávaní minerálov a vzácnych kameňov pomocou aplikácie A guide to crystals (Android, iOS).

O aplikáciách na určovanie rastlín a stromov sme už písali v tomto článku: Appky babky bylinkárky.

Veríme, že vďaka týmto tipom dostanú vaše výlety do prírody iný rozmer. Ktorú aplikáciu vyskúšate ako prvú pri najbližšom výlete?

Ivana Syrovátková

Ivana študuje informačné štúdia v Prahe a zaujíma sa o využívanie technológií vo vzdelávaní. Rada číta, kreatívne tvorí a lieta po lesoch a horách.