+ Plusy
  • možnosť objaviť zakaždým nové riešenie prekážky
  • nevyžaduje znalosť angličtiny
  • bez násilia
- Mínusy
  • nejasné inštrukcie môžu frustrovať
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace Playstation Store Black Dragon

Human: Fall Flat groteskne nešikovná tímová spolupráca

Zábavný hlavolam založený na gravitácii, odstredivosti a hybnej sile poskytne bezpečné ihrisko aj pre tie najšialenejšie nápady.

Myšlienka hry je postavená na zámernom nešikovnom ovládaní. V úlohe želatínových postavičiek budú hráči riešiť rôzne logické a fyzikálne hádanky. Nie je tu príbeh a chuť do hry podnecuje hlavne prekonávanie prekážok v rôzne tématicky ladených úrovniach. Momenty, v ktorých sa postavičky ocitajú, či už sú to pády, zaseknutia alebo vystrelenie z katapultu, sú ako z Chaplinovskej grotesky. A to všetko bez násilia. Dôležité však je, že sa do hry môžu spolu zapojiť dvaja hráči na rovnakej obrazovke, alebo až osem hráčov online. Niekoľko podobných hier sme pre vás už zrecenzovali, napríklad Octodad: Dadliest Catch, alebo Goat Simulator

Prínos pre dieťa:
Náročnosť úloh variuje a záleží na veku a skúsenostiach hráčov. Keďže vždy existuje niekoľko možností, ako prekonať nástrahu, je len na deťoch, ako sa k nej postavia. Obrazná situácia potom môže vyzerať nasledovne: je lepšie vysunuté lávky preskákať alebo sa skúsime katapultovať na druhú stranu? Humans: Fall Flat sa nesnažia priamo edukovať o fyzike. V hráčskej dvojici rodič-dieťa sa však otvorí množstvo príležitostí na pomenovanie a identifikovanie jednotlivých efektov. Viac si o nich môžete prečítať v časti “Námety na diskusiu”. Absencia inštrukcií a jasného spôsobu, ako postupovať, však môže neskúsených hráčov frustrovať. Taktiež, nie je nutné ovládať angličtinu. V hre je totiž niekoľko zrozumiteľných videonávodov a svoju náročnosť dávkuje opatrne.
Čo hra rozvíja:
Spoluprácu
Či už ide o dvoch spoluhráčov na jednej obrazovke, alebo online posedenie vo väčšej skupine. Bez koordinácie sa nikam nedostanete.
Logické myslenie
Mnohé hádanky majú viac riešení, predstavivosť a ich nekonvenčné riešenie sú kľúčom k ich zdolaniu.
Znalosti fyziky
Napriek absencii vysvetliviek a pomenovaní hra bravúrne zvláda prezentáciu hneď niekoľkých fyzikálnych zákonov založených hlavne na rýchlosti a pohybe.
Námety na diskusiu:
Fyzika
Hovorte s dieťaťom o všetkých silách a mechnikách, ktoré pri hre videlo. Nachádza sa tu rotačný pohyb, odstredivá sila, kyvadlo, trenie a netreba zabúdať aj na všadeprítomnú gravitáciu.
Zmysel spolupráce
Dokáže dieťa pri hraní požiadať o pomoc a zrozumiteľne vám poskytnúť inštrukcie k spolupráci? Hovorte s ním o tom, ako môže viac ľudí dosiahnúť cieľ efektívnejšie. Nastala pri hre situácia, kedy sa zapájalo do riešenia priveľa postavičiek a zavadzali si navzájom?
Nevyslovené inštrukcie
Hra je vytvorená tak, aby bolo ciele čo najmenej nutné vysvetľovať. Začnite konverzáciu o tom, ako dieťa vedelo čo má robiť pri pohľade na páčidlo položené vedľa mreží?

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.