Návod pre rodičov: Predvianočný výber videohier 2018

Aj tento rok vám odporúčame nové videohry. Nielenže potešia pod vianočným stromčekom vaše deti, navyše majú aj vzdelávaciu hodnotu.

Pokiaľ chcete deti prekvapiť a pomôcť im pritom rozvíjať niektoré užitočné vlastnosti, využite náš zoznam zaujímavých titulov vydaných v roku 2018. Pre dátumom neohraničené inšpirácie odporúčame taktiež využitie nášho filtra.

Vek 6 – 10 rokov

Chuchel (PC, iOS, Android)

Hra sa sústreďuje skôr na situačnú komiku, ako na náročné hlavolamy. Aj napriek tomu núti hráča komplexne vnímať prostredie, aby vedel riešiť logické úlohy a dostať Chuchla k jeho vytúženej čerešni. V niektorých prípadoch si hráč musí premyslieť poradie interakcií, aby dosiahol očakávaný výsledok. Viac si o tomto titule prečítate v našej recenzii.

 

Donut Country (PC, iOS, PS4)

V tejto hre ovládate dieru, ktorá pohlcuje predmety. Čím viac vecí do nej padne, tým väčšia diera bude. A čím väčšia diera, tým väčšie predmety dokáže pohltiť. Tento kolobeh pokračuje, až kým diera nie je dostatočne veľká na to, aby prehltla skoro všetko na hernej ploche. Koncept Donut Country je naozaj jednoduchý, no občas vyžaduje logické premýšľanie. Deti pre hru nepotrebujú ovládať anglický jazyk, jeho znalosť je však výhodou pre pochopenie príbehu.

 

Spyro Reignited Trilogy (PS4)

Hra je prerábkou akčnej skákačky o fialovom dráčikovi. Intuitívne ovládanie precvičí koordináciu rúk a očí ako aj postreh. Grafika síce bola vylepšená pre dnešné konzoly a hra prináša aj zopár moderných výchytávok, ako napríklad mapu pre lepšiu orientáciu, jadro hry sa však nezmenilo. Spyro bude zbierať drahokamy, súperiť s jednoduchými nepriateľmi a preskúmavať množstvo farebných a podmanivých svetov.

 

Unravel Two (PC, Xbox One, PS4)

Podobne ako v predchádzajúcej časti s názvom “UNRAVEL”, aj v tejto hre bude hlavnou postavičkou bytosť zvaná “Yarny”. Tá je zložená výlučne z dlhého vlákna priadze. Tentokrát však namiesto jedného Yarnyho ovládajú hráči dvoch a ich vlákna sú prepojené. Jeden hráč si môže medzi postavičkami prepínať podľa potreby a pri hre dvoch hráčov dokonca prekonávať prekážky spoločne.

 

Nintendo Labo Variety Kit, Robot Kit, Vehicle Kit

Unikátne sady stavebníc, spájajúce tvorbu herných doplnkov v duchu “urob-si-sám” s jednoduchými videohrami. Skladanie kartónových predmetov pomocou videonávodu je častokrát zábavnejšie, než samotné hranie. Deti tiež poteší možnosť vytvárať pomocou vstavanej “digitálnej dielne” ďalšie hry a aplikácie. Sady Nintendo Labo sú použiteľné výhradne len s konzolou Switch. Viac sa dozviete v našej nedávnej recenzii.

 

Overcooked 2 (PC, XboX One, Ps4, Nintendo Switch)

Kooperatívna zábava v rýchlom tempe, v ktorej sa snažíte nepripáliť večeru. Precvičí detský postreh, koordináciu, ale aj schopnosť prehrávať. Hra tentokrát poskytuje okrem hrania v “spoločnej obývačke” aj možnosť online hrania so vzdialenými priateľmi. Pre ďalšie informácie odporúčame prečítať si našu recenziu prvého dielu.

 

Pokémon: Let’s Go, Pikachu! a Let’s Go, Eevee! (Nintendo Switch)

Hra sa vracia ku svojím koreňom z čias éry Gameboy-ov. Okrem upraveného grafického spracovania a prehľadnejšieho sveta sa zameriava aj na budovanie vzťahov s vaším Pokémonom. V úlohe trénerov budú mať hráči možnosť príšerky obliecť a hrať sa s nimi. A to nie len s Pikachu alebo Eevee, ale aj ktorýmkoľvek iným Pokémonom.

Vek 11 -16 rokov

Ghost of a Tale (PC)

Ide o dobrodružnú hru, v ktorej majú zvieratá ako myši, potkany a žaby ľudské črty. Príbeh sa odohráva v stredovekom prostredí a jeho hlavnou náplňou nie je ani tak boj, ako skôr tiché plíženie pomedzi hliadkujúcich nepriateľov. Hra učí prevažne plánovaniu, riešeniu priestorových problémov a opatrnému prístupu k predloženým úlohám.

 

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy (PC, Xbox One, PS4, Nintendo Switch)

Nová verzia klasickej akčnej skákačky pridáva do hry niekoľko malých vylepšení. Jednou z nich je napríklad možnosť hrať všetky úrovne ako Crashova rovnako kvalifikovaná sestra Coco. Hra sa automaticky ukladá po každej úrovni a tvorcovia pridali dokonca aj niekoľko nových levelov. Detský postreh a koordinácia pohybov dostanú zabrať natoľko, že sa hra miestami môže stať frustrujúcou.

 

Jurassic World Evolution (PC, Xbox One, PS4)

Tento simulátor prináša hráčom kontrolu nad sieťou zábavných parkov s dinosaurami, podobne ako vo filmoch o Jurskom Parku. Prvoradým cieľom je vytvoriť pre dinosauriu zoo podmienky, ktoré zvýšia záujem návštevníkov a zarobia viac peňazí zo vstupného. Keďže sa nejedná o bojovú stratégiu, hráči sa zabavia skôr plánovaním ekonomiky, výberom atrakcií a akčnými nehodami, ak im praveké stvorenia utečú.

 

Florence (iOS, Android)

V hre sme svedkami, lásky medzi 25-ročnou dievčinou z kancelárie a hráčom na čelo. Deti nemajú žiadny vplyv na ich vzťah, interagujú s aplikáciou pomocou jednoduchých minihier (ako napríklad umývanie zubov pomocou prechádzania prsta po obrazovke zariadenia) a užívajú si príjemný príbeh. Aj keď hre chýba akýkoľvek konflikt a zápletke chýba originalita, táto interaktívna komiksová kniha dokáže byť napriek tomu pútavá a očarujúca.

 

Subnautica (PC, Xbox One, PS4)

Hráči sa ocitajú v roli prieskumníka, ktorý havaruje na nezmapovanej planéte. Hrdina musí v tamojších oceánoch prežiť popri hľadaní potravy, pitnej vody a zdrojov na opravu svojej vesmírnej lode. Ide o krásnu hru s otvoreným svetom, ktorý láka k preskúmaniu. Okrem rôznych užitočných informácií a podnetom, ako pristupovať k netradičným problémom, poskytuje hra aj strhujúci príbeh. Vzhľadom k svojej zložitosti si vyžaduje aspoň minimálnu znalosť angličtiny.  

 

Two Point Hospital (PC)

Ide o simuláciu vedenia vlastnej nemocnice. Hra je zameraná na plánovanie a ekonomický manažment. Má však svojský humor a zobrazuje celkom explicitné príznaky niektorých diagnóz (zvracanie, močenie a podobne) a taktiež animovanú krv. Obsahuje tiež bizarné choroby (napr. niektorí pacienti majú počas závratov namiesto hlavy žiarovku).

 

Parkitect (PC)

Simulátor stavby zábavného parku neobsahuje žiadne násilie a úlohou hráča je tu postupne vytvoriť, zveľaďovať a hlavne ekonomicky udržať svoj vlastný park s horskými dráhami a kolotočmi. Pre lepšiu predstavu si môžete prečítať o hre s podobnou premisou, ktorú sme už recenzovali – Wildlife Park 3.

 

Detective Pikachu

Pre majiteľov handheldov Nintendo 3DS ide o zábavné tajuplné dobrodružstvo, rozprávajúce prístupný a ľahko pochopiteľný príbeh. Narozdiel od ostatných pokémon hier, ktoré sú zamerané najmä na starostlivosť, prípadne súboje jednotlivých Pokémonov, v Detective Pikachu sa vrháte do riešenia niekoľkých detektívnych prípadov. Postupné odhaľovanie zápletky prináša hráčom pocit úspechu a pokiaľ by boli prekážky v hre príliš náročné, mód jednoduchej hry ponúka uspokojivú nápovedu. Znalosť angličtiny je tu nutnosťou, avšak pri nej to nekončí. Hra precvičí aj detskú dedukciu a logické myslenie.

 

Bonus:

Pre starších hráčov spomenieme v Česku vytvorenú hru Kingdom Come: Deliverance (PC, Xbox One, PS4), ktorá je zasadená do reálií stredoveku takmer so všetkým, čo k tomu patrí (preto sa nachádza v kategórii 18+). Na jej vytvorení sa podieľalo niekoľko odborníkov, či už historici so zameraním na kultúru alebo architektúru daného obdobia a dokonca aj historickí šermiari. Ide o akčnú hru plnú krvi a násilia, svojim zasadením a zložitosťou však predstavuje lepšiu alternatívu k iným, menej realistickým, titulom tohto roka.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.