+ Plusy
  • Rôznorodosť hádaniek
  • Pútavý príbeh
  • Dôraz na analytické a dedukčné schopnosti
- Mínusy
  • Niektoré časti hry môžu hráčom pripadať zmätočné
  • Absencia úvodných inštrukcií
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace Playstation Store

The Vanishing of Ethan Carter je videoherná detektívka pre starších hráčov

V adventúre pre milovníkov kriminálnych prípadov musíte pomôcť vyšetrovateľovi zachrániť mladého chlapca. Bude na to vaša dedukcia a logika stačiť?

The Vanishing of Ethan Carter zobrazuje príbeh ukrytý za detskými poviedkami. Samotný dej hry sa odohráva príchodom vyšetrovateľa paranormálnych javov Paula Prospero do Red Creek Valley, ktorý je vo svete známy predovšetkým medzi milovníkmi strašidelnej literatúry. Jedným z jeho fanúšikov je aj 12 ročný chlapec Ethan Carter, ktorý mu posiela list s naliehavou prosbou o pomoc. Po svojom príchode však Paul zisťuje, že malý chlapec zmizol a okrem iného došlo v meste k sérii nevysvetlitelnych vrážd.

Cieľom hry je zozbieranie všetkých poviedok, ktoré Ethan napísal. Slúžia ako postupné indície k Ethanovmu nájdeniu. Krátke chlapcove príbehy predstavujú hádanky, ktorú musia hráči vyriešiť. Skrývajú v sebe hlbší zmysel a poskytujú náhľad do Ethanovej mysle. Napríklad, aké vzťahy mal so svojou rodinou a ako pochopil situáciu, ktorá sa okolo neho diala.

Prínos pre dieťa:
Úvod môže pôsobiť negatívne a mätúco. Hra ciele len naznačuje a zvyšok nechá na hráčov. Prvou výzvou je vyriešenie vraždy jedného z členov rodiny. Táto úloha kombinuje schopnosti analýzy a dedukcie. Hráči najskôr preskúmajú prostredie a zhromaždia potrebné informácie. Potom nasleduje rekonštrukcia činu. Pomocou získaných dôkazov sa hráči snažia usporiadať poradie udalostí, ktoré viedli k trestnému činu a po ich úspešnom vyriešení sa sprístupní nová oblasť s novými hádankami. 
Keďže hra pracuje s grafickým znázornením násilia, je vhodnejšia pre vekovú kategóriu 15 a viac rokov (ide o násilie na úrovni kriminálnych seriálov z popoludňajšieho televízneho programu). Odporúčame ju pre hráčov s aspoň základnými znalosťami anglického jazyka. Príbehová stránka obsahuje rôzne citlivé témy ako napríklad týranie v rodine a šikana.
Čo hra rozvíja:
Logika
Na postup v hre je nutné vyriešiť rôznorodé logické hádanky
Empatia
Ethanove poviedky odzrkadľujú vnútorné konflikty a pocity malého chlapca, hra sa tiež venuje ťažkým sociálnym témam.
Všímavosť a dedukcia
Skumanim herného sveta hráč získava dodatočné informácie o kriminálnych prípadoch a rodine Carterovcov.
Námety na diskusiu:
Šikana
Porozprávajte sa o tom ako spozorovať obeť týrania a čo môžeme pre ňu urobiť. Aké možnosti má študent, ktorý je svedkom šikany ?
Skrytý význam
Ethanové poviedky na prvý pohľad predstavujú samostatné príbehy bez akejkoľvek spojitosti. Po dôkladnej analýze vieme nájsť znaky, ktoré spoločne predstavujú volanie o pomoc. Dokážu starší hráči nájsť toto prepojenie?
Turistika
Red Creek Valley je ukážkový prírodný park s vlastnou históriou. Na odľahčenie sa skúste porozprávať o minulosti miesta a prírody v ktorej deti žijú. Ak vás zaujímajú hry, ktoré odmeňujú vychádzky odporúčame vám preštudovať si náš článok  Ako nás videohry motivujú k návšteve prírody .

Počet hráčov: 1

Marcel Omamik

Marcel študuje odbor Teória digitálnych hier na masmediálnej fakulte v Trnave. Jeho prvou hrou bola The Longest Journey, vďaka ktorej si vytvoril návyk na point-n- click adventúry. Digitálne hry berie ako jeden z nových spôsobov ako vyrozprávať príbeh.